Tíz ok, amiért nem működik a diétánk

Számos olyan tévhit kering manapság a sajtóban és internetes fórumokon, amelyek "tuti" tippeket adnak a fogyásra. Miközben nem sokat használnak, elveszik a kedvét azoknak, akik megszabadulnának felesleges kilóiktól. Az újabb kutatások fényében viszont egyértelmű, hogy melyek a haszontalan dolgok diéta idején.

Közvélemény-kutatások szerint évről évre körülbelül ugyanannyi német akar lefogyni. Minden harmadik közülük szeretne vékonyabb lenni. Vagyis a stagnáló számok mögött a fogyókúrák hatástalansága rejlik. Mindebben szerepet játszik számos tévhit, amelynek hiába felelnek meg a fogyni vágyók, eredménytelenül kínozzák magukat vagy egyszerűen feleslegesen változtatják meg szokásaikat. Éppen ezért most a német Focus Online sorra vette azokat a hamis hiedelmeket, amelyek félrevezetik a legelszántabb diétázókat is.

A diéták általában nem alkalmasak arra, hogy tartósan megszabaduljunk a kilóinktól - állítja Volker Schusdziarra, aki a müncheni műegyetem táplálkozástudományi centrumában dolgozik. Az embereknek át kell viszont alakítaniuk az étkezéseiket a fogyáshoz. Itt ugyanakkor elegendőek a kis lépések, amelyek aztán lassan fejtik ki hatásukat. Gyors sikert ettől nem kell várni, tartósabbat annál inkább. S legalább a tévedések is elkerülhetőek.

1. tévhit

A tévedések felsorolásakor a Focus Online a legfontosabbal kezdi: egyáltalán nem biztos, hogy a fogyáshoz diétára van szükségünk. A diéta önmagában azt jelenti, hogy valamiről lemondunk, amit egyébként szeretünk - mondja Schusdziarra. Bizonyos egészségügyi problémák esetén ez indokolt (például laktóz-intolerancia ), de a tartós fogyáshoz nem ez vezet.

A gasztroenterológus szerint nem kell nagy változásokat végrehajtani, nem kell "húsevőből" vegetáriánussá átvedleni. Különböző tanulmányaiban kimutatta, hogy már egyetlen kicsiny módosítás is hozzájárulhat a sikerhez, mert az közel áll az addigi napi életvitelhez, amit a fogyni vágyó megszokott.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A helyes étkezés mindig egyéni, és a túl nagy váltás tartósan ritkán sikerül. Ehelyett a bevitt mennyiséget kell esetleg fékezni, kalóriákat így lehet jobban megspórolni. Az édességről sem kell lemondani, legfeljebb csak egyik nap együnk ilyet, másnap pedig a többi ételből ehetünk például többet. De más módszer is lehetséges: az édességek közül sem mindegy, hogy melyiket esszük. A tejberizs például jobb ilyen szempontból sok más ételnél.

A fogyni vágyóknak öt pontot kell betartaniuk: a bevitt energiamennyiséget kell csökkenteniük, másrészt ennek ellenére jól kell lakniuk. Harmadrészt a kedvenc ételeiket, ízeiket nyugodtan fogyasszák, és ha az evés örömet okoz, azt a lelkük stabilizáló tényezőjének tekinthetik. Ötödször pedig az életminőségüket nem kell csökkenteniük.

2. tévhit

A második tévhit, hogy kevesebbet kell enni. Ez így önmagában nem hatékony és nem is igaz. Nem a mennyiség számít, hanem hogy mit eszünk. A jóérzés is fontos, mert, aki korgó gyomorral fekszik le például, az könnyebben kap "éhségrohamot". Így nem lehet tartós változásokat elérni. Így tehát a mennyiségen nem kell változtatni, de a kalóriadús húsok és kenyér helyett átállhatunk a túróra és a gyümölcsökre.

3. tévhit

Az előbb említett gyümölcsökkel kapcsolatban is felmerülnek azonban tévhitek. A gyümölcs önmagában ugyanis nem segít a fogyásban. Egészséges ugyan, de fogyni csak akkor tudunk, ha ezzel más szénhidrátokat helyettesítünk. Így például, ha főétkezések között eszünk almát vagy banánt, nem feltétlenül fogunk fogyni. Sőt egy idő után a gyümölcsöket úgy is ehetik egyesek, mintha snack-et rágcsálnának.

Az esti gyümölcsevésnek hátrányai is vannak. A gyümölcsök nagy szénhidráttartama beindítja az inzulintermelést. Az inzulin magas szintje viszont a szervezet éjszakai zsírlebontó tevékenységét gátolja. Éppen ezért a paprika vagy az uborka jobb esti nassolásra, mert azok nem emelik az inzulinszintet.

4. tévhit

Tévhit, hogy az almafröccs óvja alakunkat

Szintén tévhit, hogy a gyümölcsből készült szörpök, fröccsök (almafröccs - például) óvják az alakunkat. Ezek ugyan kevesebb kalóriát tartalmaznak, mintha tiszta gyümölcsleveket innánk, de még így is túlzottan hizlalnak. Ezért aki fogyni akar, annak döntenie kell: szörpöket, almafröccsöket iszik vagy rendesen megebédel, megvacsorázik, mert ha mindkettőt csinálja akkor nem fog lefogyni. A fogyást ugyanis a víz és a cukrozatlan tea segíti elő a leginkább. Még a kávé is hasznosabb, mint a gyümölcslevek, szörpök - ilyen szempontból.

A gyümölcslevek további hátránya, hogy cukortartalmuk gyorsan bekerül a vérbe, így az inzulinszintet hirtelen emeli. Ezzel megint a zsírlebontást akadályozzák.

5. tévhit

Újabb tévhit, hogy a kenyeret, a szendvicset nem pakoljuk meg. Schusdziarra szerint azonban nem a "rátéten", hanem a kenyeren kell spórolni. Ezért jobb, ha vékonyabb szeleteket vágunk. Azért a szendvicsre rakott dolgokkal sem árt vigyázni: bizonyos sajtok, például az ementáli, valódi kalóriabombának számít, de a sonka például kisebb "energiasűrűségű". Aki viszont lemond a vajról , az évente annyi kalóriát spórol meg, mint amennyi nyolc kilogramm zsírszövetnek felel meg.

6. tévhit

Szintén tévhit, hogy a reggeli lenne a legfontosabb étkezés - mármint ha valaki fogyni akar. S ilyenkor azt ajánlják sokan, hogy reggel együnk sokat, délben átlagosan, este pedig keveset. Schusdziarra viszont megvizsgálta a kérdést, és egyszerű következtetésre jutott. Aki már reggel egy kicsit kevesebbet eszik, az egész nap kevesebbet ételt pusztít el, így végül is már a reggeli jó alkalmat nyújt arra, hogy spóroljunk a kalóriákkal. Sőt ez az első alkalom, hogy a fogyás felé egy lépést tegyünk.

7. tévhit

A zsír "zsírossá" tesz - ez az egyik legkomolyabb tévhit. Sok diéta zsírszegény étrendet ír elő. Ezért fejlesztenek ki számos "light-terméket". Ugyanakkor ezek a produktumok inkább marketingakciókra hasznosak, mintsem fogyásra, hiszen egyesek például édesítőszerekkel is készülhetnek. A fogyásra vagy legalább a testsúly stabilan tartására sokszor nem alkalmasak ezek az ételek - ezt tanulmányok is kimutatták.

A light-termékekből egyébként is többet szoktak fogyasztani az emberek, mert a zsír éppenhogy telítettségérzést ad. Márpedig ha ebből kevesebb van egy ételben, többet igényel belőle a szervezetünk, ami megintcsak nem segít a fogyásban.

8. tévhit

A sok víz fogyaszt - ez is tévhit. A legtöbb diétás étrend ezt javasolja. Egy pohár víz minden étkezés előtt megtölti a gyomrot és csökkenti az éhségérzetet. Ám a szervezet az efféle trükköket gyorsan "kiismeri". A vízivás egy átfogó tanulmány szerint csak idősebb korban segíti a fogyást, a többi életkorban nem mutatták ki e szempontból a jótékony hatását.

9. tévhit

A sportolás elégethetjük a testzsírt - ez korántsem ilyen egyszerű. A sport önmagában nem segít a súlycsökkenésben. Ez az edzetlenekre mindenképpen igaz. Nekik hetente 56 kilométert kéne például gyalogolniuk, hogy fél kiló zsírt leépítsenek. Ám aki már edzett, az a sporttal tényleg fogyhat. Ha már elég izmot felépített valaki, akkor az izzadságot kiváltó mozgások sok kalóriát igényelnek, és ilyenkor tényleg leépíti a szervezet a zsírtartalékokat. Ugyanakkor az igaz, hogy a sporttevékenységgel párosított diéta hatékonyabb.

10. tévhit

A vegán étrend sem garantálja feltétlenül a fogyást. A húsról, sőt az összes lehetséges állati eredetű ételről való lemondás - tojás, tej, sajt - nem feltétlenül építi le a szervezet zsírtartalékait. A témával foglalkozó tanulmányok mindenesetre csak nagyon csekély hatást mutatnak ki ezen a téren. Ennek oka az például, hogy a szójatermékek egyáltalán nem szegények kalóriában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.