Tudósok ugyanis kifejlesztettek egy olyan szemvizsgálati technológiát, amely képes még a komolyabb tünetek megjelenése előtt felismerni a betegséget, így korán megkezdhető a kezelés.
Az Alzheimer-kór korunk egyik leggyakoribb, agyi eredetű megbetegedése, amely világszerte milliók életét keseríti meg. A kórra gyógymód nem létezik, csak a tüneti kezelésre van lehetőség. Azt nem lehet tudni, mitől alakul ki a betegség, de biztosan köze van az agysejtekben lévő fehérjék nem megfelelő működésének.
Az orvosok egyébként csak a beteg halála után tudják biztosan megállapítani, hogy Alzheimer-kórban szenvedett, a PET-vizsgálatok csak az amiloid és tau fehérjék felhalmozódását tudják kimutatni, ráadásul nagyon invazív módon és drágán, radioaktív jelölőanyagok felhasználásával.
Bár az OCT nem mutatta ki közvetlenül a fehérjéket, olyan árnyékokat mutatott, amelyek helyzete a PET vizsgálat során felfedezett proteinekével egyezett meg.
Úgy vélik tehát, hogy lehetséges egy ilyen vizsgálattal kimutatni a kezdődő Alzheimer-kórt méghozzá anélkül, hogy a betegnek fájdalmas és drága vizsgálaton kellene átesnie. A jövőbeni kutatások arra irányulnak majd, hogy a technológiát tovább tökéletesítsék, még nagyobb esélyt nyújtva a betegség korai felismerésére. Forrás: livescience.com