Észrevétlen rohamok az agy mélyén
A szakemberek speciális vizsgálati eszközökkel mutatták ki, hogy az idegsejt-pusztulással járó betegség a halántéklebeny mélyén elhelyezkedő hippokampuszban előforduló rohamokkal kezdődik. A jelenséget egereken már 10 évvel ezelőtt is felfedezték, most azonban két emberi páciensen is sikerült kimutatniuk a baljós jeleket. Ehhez vékony elektródákat helyeztek a betegek agyának mélyebb régióiba, a hagyományos vizsgálati eszközök ugyanis nem képesek kimutatni a rohamokat, amelyek görcsöket sem okoznak. A kutatók ezért csendes rohamként nevezték el a jelenséget.
"Nagyjából 10 évvel ezelőtt meglepetést jelentett számunkra, amikor felfedeztük a rohamokat egy kísérleti egérben. Megmérve az állat agyának elektromos aktivitását, abnormális kisüléseket találtunk, amelyek rohamhoz hasonlító mintázatot öltöttek, miközben az egér nem produkált görcsöket. Véleményünk szerint ezek a mélyebb agyi régiókban fellépő rohamok vezethetnek a memóriaproblémákhoz" - mondta el dr. Jeffrey Noebels, a főiskola neurológus professzora.
Fontos lépés a terápia szempontjából
A kísérletek során apró bemetszéseket ejtettek a páciensek koponyáján, ezeken keresztül pedig elektródákat vezettek a két igazoltan Alzheimer-kóros beteg agyába. Ezt követően már képesek voltak tisztán megfigyelni a csendes rohamokat, amelyeket az olyan általános agyi vizsgálatok, mint az EEG nem képesek kimutatni.
Noebels kollégája, dr. Andrew Cole kifejtette, hogy a rohamok hozzájárulhatnak a betegséget megalapozó degeneratív folyamatok kialakulásához, illetve fel is gyorsíthatják. Hozzátette, a jelenség felfedezése kritikus lépés lehet afelé, hogy a tudósok megértsék a betegség mögött meghúzódó folyamatokat, egyben ajtót nyissanak az új terápiás megközelítések előtt.
Forrás: Daily Mail