Alzheimer-kór és karácsony: tegyük szebbé a betegnek az ünnepet!

A december feszültséggel teli időszakot hozhat a családi életben. Amennyiben Alzheimer-kóros beteg is van a közvetlen környezetben, még nehezebb lehet a helyzet.

Az alábbi szakértői tanácsok megfogadásával szerencsére széppé és emlékezetessé varázsolható az ünnep.

  • Célszerű bevonni a beteg családtagot a készülődésbe, amennyire csak lehetséges. Az üdvözlőkártyák közös kibontása, az ajándékválasztás és a legegyszerűbb konyhai feladatok segítenek, hogy a pillanatra tudjanak koncentrálni.
  • Ilyenkor is fontos szem előtt tartani az orvos utasításait. Ha szükséges, érdemes listát írni a gyógyszerekről és az esedékes orvosi ellenőrzésekről, nehogy az egész család megfeledkezzen róluk a fokozott érzelmi állapot hatására.
  • A lakást balesetbiztossá kell tenni - valahogy úgy, mintha kisgyermek lenne a családban. Az égő gyertyák és a földön hagyott tárgyak veszélyt jelenthetnek, a villogó fények pedig figyelemzavarhoz vezethetnek.
  • Mindenkinek érdemes figyelnie a saját nyugalmára, hiszen a stressz óhatatlanul átragad a közelben lévőkre, így az Alzheimer-kóros betegre is, akire különösen rossz hatással van. A vendégekkel érdemes előre megállapodni kötni, hogy mi lesz a menü, s mit hozzanak magukkal, ezáltal rengeteg feszültséget meg lehet spórolni.
  • Jó stratégia listát írni a meglévő családi hagyományokról és a megszokott karácsonyi program elemeiről, mert így áttekinthetővé válik, mi az, amit jó lenne módosítani, esetleg elhagyni az Alzheimer-kóros beteg jelenlétében. A túl sok látogatás például semmiképpen sem jó ötlet.

Alzheimer-kórral is lehet szép a karácsony

Az Alzheimer-kórról

Az Alzheimer-kór degeneratív, gyógyíthatatlan idegrendszert érintő betegség; presenilis típusa a 65 évnél fiatalabbaknál, míg a senilis típus 65 évnél idősebbeknél jelentkezhet. Az Alzheimer-kórra már a betegség megjelenése előtt is utalhatnak jelek: kisebb memóriazavarok, a figyelem kiesése, apróbb kommunikációs nehézségek.

Bizonyos komplex feladatok a korábbinál nehezebbnek tűnhetnek, tovább tart megoldani ezeket. Gyakran a személyiség is változik: a korábban szelíd embernek egyre több az agresszív reakciója, vagy folyamatosan zárkózottá, kedvetlenné válhat. Minél korábban ismerik fel a betegséget, annál hatékonyabban tudják azt kezelni; a kezelések pedig lassíthatják a betegség továbbromlását. Olvasson erről bővebben egy korábbi cikkünkben, ide kattintva!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra