Az emberi agy tényleg az egyik legösszetettebb mechanizmus a világon, amely képes rendszeres „nagytakarításra”, azaz kisöpri az elhalt neuronokat. A PLOS Biology magazinban megjelent friss tanulmány szerint a neurodegerenatív megbetegedések esetén megakadhatnak ezek a folyamatok.
Amikor az idegsejtek elhalnak, a maradványaikat gyorsan el kell tüntetni, hogy a szomszédos szövetek megfelelően tovább tudjanak működni. Ehhez arra van szükséges, hogy a microglia nevű specializált sejtek egyensúlyban legyenek, ugyanis ezek felelnek az „egyél meg” jeleket kibocsájtó neuronok eltávolításáért.
A kutatók most azt vizsgálták, hogyan zajlik ez a folyamat, ha sérült a rendszer. Azzal már korábban is tisztában voltak, hogy az epilepsziás rohamok során az idegsejtek egy része elhal, és mint kiderült, ilyenkor a microglia „megvakul”, azaz képtelenné válik az elhalt neuronok megtalálására és eltakarítására. Emiatt a sejtmaradványok felhalmozódnak, a pusztulásukhoz vezető problémát továbbadják az egészséges neuronoknak, ami gyulladást okozhat, tovább fokozva az agysérülést.
Az agy regenerálódásának kulcsa tehát a microglia-fagocitózisnak nevezett tisztító folyamat. A kutatók úgy vélik, ez jelentheti a megoldást olyan megbetegedések gyógyításában, mint a Alzheimer kór . Jelenleg már folyamatban van olyan gyógyszerek kifejlesztése, amelyek képesek hatékonyan növelni a tisztítófolyamatot.
Az említett két súlyos betegség során a neuronok különböző módon sérülnek, és ezek okozzák a betegségek tüneteit, a remegést vagy az emlékezetkiesést. Azonban az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór esetében a neuronok nem halnak el azonnal, csak nem képesek jól ellátni a funkciójukat. Itt lép képbe két receptor, amelyek a halott vagy sérült sejtek eltávolításáért felelnek. Ez normális esetben nem rossz dolog, de az agyi megbetegedésekkel küzdő embereknél visszájára fordulhat a ténykedésük. A tudósok úgy gondolják, ha sikerül a betegeknél megőrizni az élő és egészséges idegsejteket, az megnövelheti a gyógyulási esélyeiket.
Forrás: medicaldaily.com