Számos betegség okozhat demenciát, többek között az Alzheimer-kór is, amely a demens betegek mintegy háromnegyedét érinti. Alzheimer-kór esetén elsősorban a memória sérül: az új dolgokat jegyzi meg nehezebben a beteg, illetve a napi teendőket felejti el könnyen, például egy megbeszélt találkozót. De jellemző a gyakori dekoncentráltság is, míg másnál az alvászavar, a szorongás vagy a nyugtalanság hívhatja fel a figyelmet arra, hogy valami baj van.
A depresszió sokszor az egyik első szimptómája az Alzheimer-kórnak - mondta Hidasi Zoltán, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának neurológus-pszichiáter szakorvosa a Világgazdaságnak -, és később is gyakran társul a betegséghez. Kutatásokból kiderül, hogy a fiatalabb korban vagy középkorúként átélt depressziós periódusok rizikótényezőként jelentős szerepet játszanak az Alzheimer-kór kialakulásában.
Becslések szerint a "felejtés betegsége" mintegy 36 millió embert érint a világon. Magyarországon is legkevesebb 150-200 ezer beteg lehet. Az Alzheimer-kór a tudomány jelenlegi állása szerint gyógyíthatatlan, de időben megkezdett kezeléssel a lefolyása lassítható lenne. Csakhogy keveseknél ismerik fel a betegséget, emiatt csupán az érintettek alig néhány százaléka kap gyógykezelést.
A betegség egyik legjellemzőbb tünete a demencia vagy szellemi hanyatlás, amely a megismerési és gondolkodási funkciók súlyos károsodásával jár. Ha például a figyelem, a koncentráció, a megjegyzés, az írás vagy az ítéletalkotás olyan mértékben sérül, hogy a mindennapi életvitelt jelentős mértékben akadályozza, akkor gyaníthatóan demenciában szenved a beteg - mondta a szakorvos.
Ennek előzménye lehet az enyhe kognitív zavar , amikor már van valamiféle károsodás a gondolkodási, megismerő funkciókban, de nem olyan súlyos, hogy a munka elvégzését, a családi életet vagy az érdekérvényesítést akadályozza. Ha valaki elfelejt bizonyos dolgokat, de kis cetlikre felírva emlékeztetni tudja magát a teendő elvégzésére, akkor enyhe kognitív zavarban szenved. Azért fontos ezt időben felismerni, mert az esetek egy részében később demencia alakulhat ki belőle.
Egy régebbi, több évtizeden át tartó svéd kutatásból kiderült, hogy ha egy középkorú embert tartós stressz ér (például válás, megözvegyülés, munkahelyének elvesztése), akkor ez 21 százalékkal növeli az Alzheimer-kór és 15 százalékkal bármilyen demencia kialakulását.
Forrás: VG.hu