Az amerikai kutatásból az derült ki, hogy azokban az idős emberekben, akik közönyösek, de nem szenvednek depresszióban, összezsugorodik a szürke- és a fehérállomány, vagyis azok az idegsejtek az agyban, amelyek a memóriát és a kommunikációt szabályozzák.
A szakértők szerint az eredmény új eszközzel láthatja el az orvosokat, amellyel azonosítani tudnak egy az Alzheimer-kór kockázatának kitett populációt.
A demenciában . A résztvevőknek olyan kérdéseket is feltettek, amelyekkel az apátia tüneteit mérték fel. Ilyen például az érdeklődés hiánya, az érzelemhiány, ha a tevékenységek és érdeklődési körök űzése helyett otthon maradunk, és ha kevés az energiánk.
A legalább két ilyen tünetet mutató alanyokban 1,4 százalékkal kisebb volt a szürkeállomány, és 1,6 százalékkal kisebb a fehérállomány mennyisége azokhoz képest, akik kevesebb tünettel rendelkeztek. A szürkeállományban zajlik a tanulás folyamata, és itt tárolja az agy az emlékeket, a fehérállomány pedig kommunikációs csatornaként szolgál a különböző agyi területek között.
Dr. Launer úgy véli, ha eredményeiket további kutatásokkal is alátámasztják, az apátia korábbi kimutatása lehetővé teheti egy kockázati csoport célba vételét.