A tanulmány alapja az a vizsgálat, amelyet 25 holttesten végeztek, ezek közül 14 egykori Alzheimer-beteg teste. A 14-ből mindegyikben ugyanazon gombás fertőzés nyomait találták. A kutatók nem tudták kizárni annak a lehetőségét, hogy az Alzheimer és a gombatelepek megtelepedése összefügg.
A tudományos élet ellenérzését jól foglalja össze John Hardy, a londoni UCL idegsebészének véleménye. Hardy szerint jelen pillanatban csak egy okát ismerjük az Alzheimernek, ez pedig genetikai eredetű: egyes családokban három gén mutációjának keveredése okoz egyfajta örökletes betegséget, amely az Alzheimer megjelenéséért felelős. Ha az Milyen jelek esetén gyanakodjunk? Carrascoék szerint ez könnyen előfordulhat, ugyanis az Alzheimer terjedése igencsak hasonlít a gombás fertőzésekhez: lassan alakul ki, lassan fejlődik, gyulladásos tünetekkel és az immunrendszer zavaraival jár együtt. Emellett az alzheimeres páciensekben észlelhető sérült véredényeket is okozhatják az itt szaporodó gombák is.
A kór okával kapcsolatban számos elképzelés napvilágot látott már: egyesek szerint az idegsejtek közé beékelődő dohányzás és a fejsérülés is a lehetséges okok közé.
A kutatás nagy visszhangja nem véletlen, hiszen az Alzheimer egyre gyakoribb betegség: jelenleg több mint 40 millió ember szenved tőle és ezek csak azok, akiknél már diagnosztizálták – a betegség korai fázisai kevésbé észlelhetőek, így az alzheimeresek igazi száma vélhetően sokkal több. Egy 2008-as spanyol tanulmány azt is kimutatta: 65 éves kor után minden öt év elmúltával duplázódik a betegség jelentkezésének veszélye.