Amikor a végbél falának vénái kitágulnak, megduzzadnak, vagy akár ki is türemkednek a végbélből, aranyérbetegségről beszélünk. Van belső és külső aranyeresség: az előbbinél ez a kitágult érköteg vagy ércsomó nem látszik, sokszor tüneteket sem okoz, az utóbbinál már szemmel is láthatók a „kilógó” kitágult erek.
Ezért hasznos az ülőfürdő
Az aranyeresség kellemetlen viszketéssel, vérzéssel, fájdalommal és váladékozással jár: a megfelelő körülmények között végrehajtott ülőfürdő mindezeken a problémákon segíthet, illetve azokat enyhítheti, egyrészt a keringés fokozásával, másrészt az adott terület folyamatos tisztán tartásával. Az olcsó, egyszerű és hatékony módszer alkalmazására több lehetőségünk is van.
Ha kádban végezzük, fontos, hogy a kádat klóros fertőtlenítőszerrel alaposan és gondosan fertőtlenítsük, hiszen ha nem elég tiszta, az aranyérbetegség miatt amúgy is érzékeny és elfertőződés veszélyeit hordozó perineális tájékon komolyabb fertőzés kialakulásával számolhatunk. A kifertőtlenített és utána vízzel átöblített kádba annyi vizet kell eresztenünk, hogy a csípőtájékunkat ülve éppen elfedje (kb. 6-10 cm).
A víz ne legyen túl forró, csuklónk belső oldalára cseppentve ellenőrizzük hőfokát. Ezután üljünk a kádba, ha tudunk, felhúzott térdekkel, vagy akár lábainkat a kádból kilógatva, és 15-20 percig maradjunk így. A vízbe tehetünk porokat, sókat, gyógynövény-főzeteket, melyeket kezelőorvosunk javasolt, illetve jóváhagyott. Saját szakállunkra ne próbáljunk ki semmilyen "csodaszert", mert ezek is könnyen ronthatnak állapotunkon.
Akár naponta többször is megismételhetjük
A javasolt időtartam lejárta után egy puha és tiszta pamuttörülközővel igen óvatosan és gyengéden töröljük meg a gáttájékot és a végbéltájékot, mert az erőteljes dörzsölés vérzést, gyulladást, a végbéltájék duzzanatát okozhatja. Az ülőfürdő elvégzése után nyugodtan visszatérhetünk mindennapi feladatainkhoz.
Az eljárást hetente, vagy akár naponta többször is megismételhetjük, ha jólesik, és orvosunk engedélyezi. Ha azonban állapotunk rosszabbra fordul, a végbéltájék még jobban viszketni kezd, kipirul, esetleg megduzzad, ne vegyünk több fürdőt. Mindazonáltal, ha körültekintően végezzük, az ülőfürdő hatásos és olcsó eszköz lehet, a többi gyógymóddal (sok rost és folyadék fogyasztása, kenőcsök, kúpok, műtétek stb.) együtt alkalmazva.
Külföldön mobil, toalettre erősíthető, ülőfürdő elvégzésére alkalmas eszközöket is lehet kapni: érdemes itthon is utánanézni gyógyászati segédeszközöket áruló boltokban, illetve érdeklődni ezekről kezelőorvosunknál, mert ezekkel az ülőfürdő még egyszerűbbé válik.