Terhesség alatt több tényező együttállása okozza a gyakori aranyérproblémákat: amellett, hogy a baba súlya extrém terhet ró a kismedencei vénákra, közrejátszik még a progeszteron hormon értágító hatása, valamint a gyakori székrekedés miatti erőlködés is.
Az aranyér stádiumai
A kezelés szempontjából is fontos, hogy tudjuk, milyen stádiumú aranyérrel van dolgunk. Súlyosságát tekintve négy különböző állapotot különböztethetünk meg:
- stádium: az aranyeres csomó nem nyúlik ki a végbélnél, csupán vérzés jelentkezik
- stádium: az aranyeres csomó székeléskor kitüremkedik a végbélből, de magától vissza is húzódik
- stádium: az aranyeres csomó magától sem húzódik már vissza, viszont kézzel vissza lehet helyezni
- stádium: az aranyeres csomó a végbélből kitüremkedik, és nem lehet kézzel sem visszahelyezni
Az első három stádium esetében a kezelés során általában helyileg alkalmazható krémeket, kúpokat vagy egyéb természetes megoldásokat szoktak javasolni, míg a negyedik stádiumú eseteknél már szóba jöhet a műtéti úton történő eltávolítás is.
Műteni terhesség alatt?
A kezdeti stádiumú aranyeret a várandósság alatt akár el is lehet tüntetni, ha megfogadjuk az orvos által előírt életmódbeli változtatásokat, mellette pedig helyi kezelést , kúpokat, kenőcsöket alkalmazunk. Életmódbeli változtatások alatt általában a fokozott folyadékbevitelre és rostfogyasztásra, az egészséges táplálkozásra kell gondolni, ami mellé a szakember speciális intim tornát is javasolhat. Ha azonban a helyi kezelés nem hoz javulást, vagy az aranyér előrehaladottabb állapotban van, a terápiát az orvos szájon át szedhető gyógyszerrel is kiegészítheti - olyan pirulákkal, amelyek az erek gyulladását csökkentik.
Terhesség alatt az aranyér műtéti eltávolítását nem szokták javasolni, mivel a panaszok a szülés után általában jelentős mértékben javulnak – ha azonban ez nincs így, vagy a probléma tovább rosszabbodik, akkor mindenképpen szakemberhez kell fordulni. A sebészeti műtét során a szakember kivágja az aranyeres csomókat. A műtét után az aranyér nem jelentkezik újra, ám a sebgyógyulás napjai fájdalmasak lehetnek – különösen a műtétet követő első székelés