A home office egészségügyi következményei

Nemcsak munkavégzésünkre és életvitelünkre lehet hatással a home office, hanem az egészségünkre is.

A koronavírus-járvány hatékonyabb megfékezése és munkavállalóik védelme érdekében sok cég tette lehetővé dolgozói számára az otthoni munkavégzést: az elmúlt években sokan dolgozhattak home office-ból. És bár a pandémia enyhülésével több helyen ismét lehetővé teszik a dolgozóknak a bejárást – legalább bizonyos munkanapokon –, azért elég gyakori jelenség a home office megtartása. Ez pedig nem csupán a munkavégzést és az életvitelünket, napi rutinunkat változtathatta meg, hanem testi-lelki egészségünkre nézve is lehetnek következményei.

Hogyan hat mentális egészségünkre a home office?

Bizonyos munkavállalók kevésbé érzik stresszesnek a hétköznapokat, hiszen nem kell bejárni az irodába, nincs rohanás, bosszankodás a tömegközlekedés miatt, és a nap során nem kell nyolc órán keresztül elviselni az esetleg kevésbé szimpatikus kollégákat vagy vezetőket. Sokan viszont arról számolnak, be, hogy mentális egészségük megsínyli a home office-t.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) februári jelentéséből is az derült ki, hogy fáradtsághoz, fásultsághoz és kiégéshez is vezethet a távmunka. A riport szerzői felhívták a figyelmet, hogy a kollégáiktól távol dolgozók magányt, ingerlékenységet, aggódást és bűntudatot érezhetnek – idézte a Quartz . A munkavállalókon óriási lehet a nyomás, hogy állandó kapcsolatban legyenek a csapatukkal és a vezetőkkel, egymást érik a konferenciahívások, meetingek. Ennek következtében felborulhat a napirend, a korábban edzésre és a társas kapcsolatokra szánt időt is a munka töltheti ki, ami hosszú távon egyenes út lehet a kiégéshez.
A home office pozitív egészségügyi hatásai. A fent említett a jelentés arra is felhívta a figyelmet, hogy a távmunka akár egészségesebbé is tehet minket. Például azt írják, hogy a home office-ban dolgozók tudatos tervezéssel könnyebben meg tudják oldani, hogy beleférjen az idejükbe naponta legalább 30 perc mozgás. És mivel több időt töltenek a konyhában, nagyobb valószínűséggel főznek magukra. A házias ízek pedig egészségesebbek lehetnek az éttermi fogásoknál – de a gyorséttermi kosztnál mindenképp.

Kiégünk a home office-ban?

A dolgozók 45 százaléka panaszkodott arra, hogy kiégett a munka-magánélet egyensúly felborulása miatt. Ez a kimerültségen túl azért is veszélyes, mert egy sor további fizikai és mentális betegség kialakulásának rizikóját növelheti. Ilyen lehet például a magas vérnyomás, a szívbetegségek, a szorongás, a depresszió, a legyengült immunrendszer, a kognitív hanyatlás vagy az elhízás is.

Az otthoni munkavégzésnek a testi-lelki egészségünkre nézve is lehetnek következményei. Fotó: Getty Images
Az otthoni munkavégzésnek a testi-lelki egészségünkre nézve is lehetnek következményei. Fotó: Getty Images

Hogyan hat a testünkre a home office?

Az otthoni munkavégzés fizikai értelemben is megterhelő lehet ránk nézve, főleg, ha egész nap ülünk. És sokan nem is ülnek kényelmesen: egy felmérés szerint az emberek 26 százaléka alakította ki az otthoni „irodáját” a kanapén, illetve a hálószobája egy csendes zugában. Bár elsőre akár kényelmesen is hangozhat, hogy az ágyunkból is dolgozhatunk, nem árt észben tartani, hogy testünk jó eséllyel megsínyli a megfelelő ülőhely hiányát.

A home office-szal együtt járó sok ülés a nyak-, derék- és hátfájáson túl még számos betegség kockázatát növelheti, a magas vérnyomástól és magas koleszterinszinttől a szívbetegségeken, a stroke-on és bizonyos rákbetegségeken át a diabéteszig. Az is előfordulhat, hogy gyakrabban panaszkodunk fejfájásra, ami mögött állhat az is, hogy helytelen testtartással, nyakunkat előrenyújtva nézzük a monitort, de akár az is, hogy jóval több időt töltünk képernyők előtt. Ez utóbbi hozzájárulhat a szemszárazsághoz, az égő érzés kialakulásához, és a fáradt, kivörösödött szemekhez. A képernyőkből érkező kék fény pedig jelentősen ronthatja az alvásminőségünket.

Elhízás, aranyérbetegség

A home office-szal sokaknál nemcsak az egész napos egy helyben ülés járhat együtt, hanem a rostszegény táplálkozás is. Így nőhet az elhízás kockázata, ami hosszú távon további súlyos egészségügyi problémákat okozhat, illetve székrekedés és aranyeres panaszok is kialakulhatnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mit tehetünk, hogy az ülőmunka miatt ne alakuljon ki aranyérbetegség, illetve ha már érzékeljük a tüneteket, mit lehet bevetni ezek enyhítésére? Érdemesebb rostdúsabban táplálkozni, több folyadékot fogyasztani és tudatosan betervezni a napunkba a mozgást. A sport javíthatja a vénás keringést, aminek köszönhetően csökkenhet a vénákra nehezedő nyomás, a végbél környékén is. Ha egész nap ülünk, ezen a területen nagyobb lehet a nyomás, ami kedvez az aranyér kialakulásának.

Mit sportoljunk aranyér esetén?
Ami a sportot illeti, aranyeresség esetén a futást és a kerékpározást nem szokták javasolni, ezek helyett inkább tegyünk egy nagy sétát, menjünk el úszni, vagy poroljuk le a régi ellipszistrénerünket.

Fontos továbbá, hogy otthonra is beszerezzünk egy olyan ülőalkalmatosságot, amin nemcsak kényelmes, de egészségbarát is a munkavégzés. Jó választás lehet például egy ergonomikus szék, amelyen ülve kisebb súly nehezedik a végbéltájékra. Jó szolgálatot tehet egy ülőlabda is, ami folyamatosan apró mozgásokra serkenti a hát és a medence izmait, így serkenti a véráramlást, ezáltal hatékony segítséget jelenthet az aranyeres csomók kialakulása ellen is.

De bármilyen kényelmesnek érezzük is az ülőhelyünket, fontos, hogy rendszeresen szakítsuk meg pár percre a munkát: álljunk fel, mozgassuk át magunkat, vagy sétáljunk ki a konyhába egy pohár vízért.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.