Végbél problémákkal nem könnyű orvoshoz fordulni; így van ez a sokakat érintő aranyérbetegséggel kapcsolatban is. Aranyerességről akkor beszélhetünk, ha a végnyílás körül, illetve a záróizom felett található vénás hálózat valamilyen okból meggyengül, megnyúlik és kóros állapotba kerül. Az aranyér lehet külső, illetve belső, leggyakrabban fájdalmas székelés, vagy vérzés hívja fel rá a figyelmet. Ha nem foglalkozunk vele, könnyen állapotromlás következhet be, ami súlyos esetben már csak műtéti úton gyógyítható. Enyhébb stádiumban elegendő lehet a fokozott higiénia, az életmódváltás - rostban gazdag étkezés, sok folyadék, rendszeres mozgás - valamint a széklet állagának rendezése, amellyel elkerülhető például a kemény béltartalom ürítése következtében kialakuló végbélrepedés.
Bár a legtöbben nem szívesen mennek orvoshoz aranyeres panaszaikkal, bizonyos tünetek arra figyelmeztethetnek, hogy mindenképpen fel kell keresnünk egy szakembert.
A kamillát, varázsmogyoró levelet vagy körömvirágot tartalmazó kúpok és kenőcsök segíthetnek elkerülni a szövődményeket, akárcsak a szukralfát hatóanyagú bőr- és nyálkahártyavédő készítmények, amelyek elölt E-coli baktérium kultúra szuszpenziót tartalmaznak. Segítségükkel olyan immunválasz váltható ki a szervezetből, amely fokozza a szövetek természetes védekezőképességét. Fájdalom esetén alkalmazhatunk olyan – szintén vény nélkül kapható – diozmin tartalmú gyógyszereket is, amelyek javítják az érfalak rugalmasságát és növelik az ellenállóképességüket.
Végbélpolip
Szintén gyakori elváltozásnak számít a végbél nyálkahártyáján kialakuló kinövés, a végbélpolip is. Ez a kórkép általában jóindulatú, azonban bizonyos formái rosszindulatúvá válhatnak. A végbélpolip tünetei közé tartozik a rossz közérzet, a vérzés, a nyákos széklet, valamint a székelési zavarok - székrekedés vagy hasmenés -, szélsőséges esetben akár a bélelzáródás is. A kiújulásra hajlamos betegség sebészeti úton, a kinövés szakszerű eltávolításával gyógyítható.
Tályog és sipoly
A végbéltályog a végbél körüli lágyrészekben kialakult gennykeltő baktériumok okozta gyulladás következménye, amely átterjed a végbél körüli kötőszövetekre. A fájdalmas, vörös dudorként megjelenő tályogot magas láz kísérheti, enyhe stádiumban gyógyszerekkel, súlyos állapotban pedig műtéti úton gyógyítható. Az operáció egyik késői szövődménye lehet a végbélsipoly.
A sipoly egyfajta kóros összeköttetés szervek vagy testüregek között, amely kialakulhat továbbá veleszületett módon, balesetek és fertőzések következtében is. A betegség során távozó váladék nyomot hagyhat a fehérneműn, elzáródása és fertőződése esetén pedig nyomó érzéssel, fájdalommal és lázzal hívja fel magára a figyelmet. A betegség gyógyításához műtéti beavatkozásra van szükség.
Végbél-előreesés
Végbél-előreesés akkor jön létre, amikor a záróizmok elgyengülnek, vagy ha valamilyen okból – például székrekedés miatt – megnő a hasűri nyomás, és a végbél nyálkahártyája kitüremkedik a záróizmon keresztül. Előrehaladott állapotban a kórkép egyre gyakrabban okozhat váladékozást, amely fekélyesedéssel is együtt járhat. A betegség felnőttek esetében többnyire csak műtéti úton gyógyítható.
Fertőzések és daganatok
A végbél bakteriális, gombás vagy paraziták által is megfertőződhet. Jellemzően a kialakuló gyulladás tünetei közé tartozik a véres-nyákos hasmenés, valamint a – nem mindig jelentkező – fájdalom, fogyás vagy viszketés is. Kezelése minden esetben a kiváltó okok függvénye, éppen ezért szükség van a betegség pontos kivizsgálására. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy ezek a tünetek akár rosszindulatú végbéldaganatra is utalhatnak. A tumorok már kezdeti stádiumban megmutatkoznak, ami a kezelés szempontjából kedvező, hiszen korai műtét esetén a gyógyulási esélyek nagyban megnőnek.