A kismamák negyede megtapasztalja a gyermekvállalás egy nem túl kellemes „mellékhatását”, az aranyeret. Ennek az a fő oka az, hogy terhesség alatt a hormonális változások miatt a vénák – így a végbél vénái – is hajlamosabbak a tágulásra. Az aranyérnek több fázisa van a kis duzzanattól a nagy dudoron át a fájdalmas, illetve a vérző aranyérig. Érdemes az első jelektől kezdve elkezdeni a kezelést, hogy a lehető leghamarabb visszahúzódjon és a szülés után (se) okozzon problémát.
Jobb megelőzni a bajt
Ahhoz, hogy ne alakuljon ki aranyér, két dolgot tehetünk: a sok mozgás és a rostban gazdag táplálkozás a megfelelő mennyiségű folyadék-fogyasztással mind segít abban, hogy elkerüljük a kellemetlen tüneteket. A helyes, székletet lazító, elősegítő étrend azonban akkor is sokat segít, ha már kialakult a kismamánál az aranyér. Ezért fontos a sok zöldség, gyümölcs, különböző magvak, teljes kiőrlésű gabonafélék és joghurtok fogyasztása. Ezek ugyanis segítenek, hogy a székelés ne legyen megerőltető, így ne feszítse még jobban a végbél ereit.
Mozgás és kevesebb idő a vécén
A mozgás szintén olyan tényező, amellyel a már kialakult aranyér tünetei is enyhíthetők. Terhesen amúgy sem tesz jót a hosszas állás vagy ülés, ezért óránként pár percre legalább fel kell állni és sétálni egy kicsit. Az alvási pozíció is számíthat: ha a kismama az oldalán alszik, kevésbé nyomja a végbél ereit, mint a háton fekvő pozíció. Azt pedig már mondani se kell, hogy a lehető legkevesebb időt töltsük a vécén, hiszen ez a pozíció különösen megerőltető az érintett területnek. Kedvenc magazinunkat ezért inkább az ágyon fekve olvassuk el.
Az sem mem mindegy, hogyan tisztálkodunk
Kialakult aranyér esetén különösen oda kell figyelnünk „alfelünk” tisztán tartására. Ez ugyanis nem csak segíti a gyógyulást, de az olyan kellemetlen mellékhatásokat is enyhíti, mint a viszketés. Várandósság idején különösen fontos, hogy a végbélnyílásból ne kerüljön szennyeződés a nemi szervbe, nehogy fertőzést okozzon. Ezért minden WC-használat után alaposan tisztítsuk meg ezt a területet, ha mód van rá, akár zuhanyrózsával is. Ha fájdalmas az aranyér, enyhítheti a kellemetlenséget egy meleg vizes ülőfürdő is.
Aranyér esetén érdemes a hagyományos vécépapír helyett a babák popsijára kifejlesztett nedves törlőkendőket használni, főleg, ha idegen helyen kell kimennünk. Ezek ugyanis nem csak alaposabban tisztítanak, de kíméletesebbek is. A fenti módszerek mellett a kialakult aranyeret érdemes már az első tünetektől kezdve kezelni. Számos krém és kúp közül lehet már választani, amelyek kombinált használatával nem csak a tünetek enyhíthetők, de az aranyér akár teljes visszahúzódását is elérhetjük. Azonban az ilyen készítmények használata előtt mindig konzultáljon kezelőorvosával vagy gyógyszerészével, mert nem mindegyik használata javasolt a várandósság idején.