A Columbia Egyetem és a Brigham and Women's Hospital kutatói által vezetett nagyszabású kutatás az első, amely megállapította, hogy a flavanolokban – bizonyos gyümölcsökben és zöldségekben található tápanyagokban – szegény étrend időskori memóriavesztést okoz. A tanulmány megállapította, hogy a 60 év feletti, enyhe flavanolhiányban szenvedő felnőttek esetében a tápanyag pótlása javítja a memóriateszteken elért eredményeket – írja a Medical X Press.
Az vagy, amit megeszel
"A flavanolszegény étrendet folytató résztvevők körében a javulás jelentős volt, és felveti annak lehetőségét, hogy a flavanolokban gazdag étrenddel vagy étrend-kiegészítőkkel javítsuk az idősebb felnőttek kognitív funkcióit" – mondta Adam Brickman, a Columbia Egyetem neuropszichológusa, a kutatás vezetője. Az eredmény azt a kialakulóban lévő elképzelést is alátámasztja, hogy az öregedő és a fejlődő agynak is speciális tápanyagokra van szüksége.
"Ebben az évszázadban, amikor egyre tovább élünk, a kutatások kezdik feltárni, hogy különböző tápanyagokra van szükség öregedő elménk megerősítéséhez. Tanulmányunkat, amely a flavanolok fogyasztásának biomarkereire támaszkodik, más kutatók sablonként használhatják majd a szükséges tápanyagok azonosításához" – hangsúlyozta Dr. Scott Small, a Columbia Egyetem neurológus professzora, a kutatás másik vezetője.
3500 ember vizsgáltak
A jelenlegi tanulmány egy több mint 15 éves kutatás eredményeire épül, amely az időskori memóriavesztést az agy hippokampuszának egy speciális területén – az új emlékek megtanulásához létfontosságú régióban – bekövetkező változásokkal hozta összefüggésbe, és kimutatta, hogy a flavanolok javították ennek az agyi régiónak a működését. Egy második, nagyobb vizsgálat pedig azt is kimutatta, hogy a flavanolok szelektíven hatva erre az agyi régióra javították a memóriát.
A vizsgálat során több mint 3500 egészséges idősebb felnőttet véletlenszerűen osztottak be, hogy három éven keresztül naponta flavanolkiegészítőt (tabletta formájában) vagy placebót kapjanak. A résztvevők bizonyos időközönként memóriateszteket végeztek, és több mint egyharmaduk vizeletmintát is adott, ami lehetővé tette a kutatók számára, hogy a vizsgálat előtt és alatt megmérjék az étrendjük flavanolszintjét. Ennek segítségével a kutatók pontosabban meg tudták állapítani, hogy a flavanolszint összhangban van-e a kognitív teszteken nyújtott teljesítménnyel, és biztosítani tudták, hogy a résztvevők betartják a számukra kijelölt étrendet.
Az eredmény meggyőző
A flavanolkiegészítő szedésének első éve után azok a résztvevők, akik rosszabb étrendről és alacsonyabb kiindulási flavanolszintről számoltak be, a placebóhoz képest átlagosan 10,5 százalékkal, a kiinduláskori memóriájukhoz képest pedig 16 százalékkal jobb eredményeket értek el a memóriateszteken. Később pedig ezt az eredményt még legalább két éven keresztül fenn is tudták tartani.
Időskori memóriacsökkenés előbb-utóbb szinte mindenkinél bekövetkezik, de ebben egyéni eltérések tapasztalhatók. Ha ezek az eltérések részben a flavanolok fogyasztásának különbségeiből adódnak, akkor jelentős memóriajavulás érhető el azoknál, akik a 40-es és 50-es éveikben pótolják ezt a tápanyagot az étrendjükben – hangsúlyozzák a kutatók a mostani eredményeikre támaszkodva.