Valószínűleg te is olvastál már számos cikket arról, miért nem jó, ha egész nap ülsz és keveset mozogsz. Az ülő életmód az „új dohányzás" – vélik a szakemberek, nyilván nem véletlenül – írja a The Guardian. De mégis mennyi ülés fér bele egy napba, amivel még nem okozunk nagy kárt?
A kalauzok tovább élnek, mint a buszvezetők
Az egyik első tanulmány, amely különféle betegségek és az ülő életmód közötti összefüggést vizsgálta, az 1950-es években készült. A kutatók már akkor megállapították, hogy az emeletes buszok vezetői kétszer nagyobb valószínűséggel kaptak szívinfarktust, mint kalauzként dolgozó kollégáik. Azóta tanulmányok tucatjai találtak összefüggést a sok ülés és a különböző betegségek, sőt a korai halál között.
Ezt tedd, hogy ne öljön meg a sok ülés
Lehet, hogy nagyon aktív vagy, de ez nem véd meg teljesen az ülőmunka káros hatásaitól – mondja Kelly Mackintosh. A Swansea Egyetem professzora szerint, ha valaki minden reggel elmegy egy órát futni, ezt követően pedig egész nap ül, a kockázatokkal ugyanúgy számolnia kell. Ami a testtartási problémákat és a fájdalmat illeti, a hosszú ideig tartó ülés az izmok és ínak merevségét okozhatja, ami térd-, derék- és nyakfájdalomhoz vezethet. A sok ülés ráadásul lelassítja az anyagcserét, aranyeret okozhat, beszűkíti a vérkeringést, elhízáshoz vezethet, sőt a cukorbetegség kockázatát is megemeli.
Ha már muszáj ülni, mindenképp törekedj a megfelelő testtartásra! Dolgozz akár irodában, akár otthonról, a legjobb, ha a képernyőt szemmagasságban helyezed el, a talpadat a földön tartod, így a gerincedre és a csípődre kisebb nyomás nehezedik. A legegyszerűbb módja azonban annak, hogy jelentős változást érj el, ha 15, 30, de maximum 60 percenként felállsz és átmozgatod az izmaidat. Illetve gondod át, milyen munkafolyamatot tudnál esetleg eleve állva elvégezni.