Fenékviszketés: 15 oka lehet

Bőrprobléma, fertőzés, emésztési gond, kontaktirritáció és krónikus betegség egyaránt előidézhet egy gyakori és igen kellemetlen panaszt: a fenékviszketést. Mutatjuk, pontosan mi minden állhat a háttérben, illetve mit tehetünk a megelőzés érdekében.

Kényelmetlen helyzeteket teremthet a végbélnyílás környékén jelentkező viszketés, a panaszról ráadásul a legtöbben még beszélni is alig mernek. Pedig nincs ebben semmi szégyellnivaló, a kiváltó ok pontos beazonosítása azonban elengedhetetlen a megfelelő kezelési mód megállapítása, illetve a komolyabb szövődmények – köztük a vakarózásból eredő sérülések – elkerülése érdekében. Az alábbiakban a 11 leggyakoribb okot ismertetjük a Health.com összefoglalója alapján.

Helytelen törlés

A perianális régióban, vagyis a végbélnyílás körüli területen jelentkező viszketés hátterében leggyakran a vécépapírhasználati szokásaink állnak. Ha ugyanis dolgunk elvégzése után nem töröljük le maradéktalanul vizeletet és a székletet, vagy túlságosan erőteljesen dörzsöljük az érintett területet, akkor szinte borítékolható az irritáció megjelenése.

De kellemetlenséget okozhat az is, ha illatosított vécépapírt, nedves kendőt vagy szappant használunk a végbélnyílás megtisztítására. Ezekből a termékekből tehát válasszuk inkább az illatanyagmentes típusokat. Székletürítést követően meleg vízzel megnedvesített vécépapír használatát ajánlják a szakemberek, a fenék megmosásához pedig a tiszta vizet tartják a legjobb választásnak. Megtörölközésnél ügyeljünk arra, hogy gyengéd mozdulatokkal, de teljesen megszárítsuk az érzékeny területet.

Meglepően hangozhat, de előfordulhat, hogy rosszul töröljük ki a fenekünket – ezzel pedig számos egészségügyi probléma kialakulását elősegíthetjük. Nézzük, hogyan töröljük meg odalent úgy, hogy azzal ne ártsunk.

Pikkelysömör

Néhány krónikus bőrbetegség gyulladást és viszketést okozhat a test bármely részén, beleértve a perianális régiót is. Ezek egyike a pikkelysömör, amikor megvastagodott, viszkető vörös foltok és ezüstös, hámló pikkelyek képződnek a bőrön. A végbélnyílás környékén jelentkező viszketéssel küzdők 5-8 százaléka a pikkelysömörnek „köszönheti” a kínzó panaszt. Bár a pikkelysömör nem gyógyítható, bőrgyógyászunk rövid távon helyileg ható szteroidkúrával, hosszabb távon pedig egyéb gyógyszerekkel segíthet a betegség kordában tartásában.

Anális ekcéma

Az anális ekcéma is egy olyan gyulladásos bőrbetegség, amely fenékviszketést okoz. Mivel a végbélnyílás körüli bőr nagyon érzékeny, a bőrgyulladás miatt érzett fájdalom és viszketés ebben az esetben súlyosabb lehet, mint az ekcéma egyéb fajtáinál. A probléma szteroidokkal, illetve viszketést enyhítő kenőcsökkel hatékonyan kezelhető. Az anális ekcéma azonban szinte minden esetben egy alapbetegséghez társul, tehát érdemes alaposan kivizsgáltatnunk magunkat, ha ezzel küzdünk.

frusztrált nő beszél az orvosával
A perianális viszketés egy gyakori és igen kellemetlen panasz, de van megoldás rá. Fotó: Getty Images

Lichen sclerosus

A lichen sclerosus szintén egy olyan állapot, amely anális irritációt okozhat. A nemi szervek bőrének gyulladásával és sorvadásával járó betegség jellemzően a szeméremajkakon és a perianális régióban megjelenő, fehér, érdes bőrelváltozásokkal és erőteljes viszketéssel hívja fel magára a figyelmet. Hat-nyolc hetes, helyi szteroidkezeléssel a legtöbbször elérhetjük a kívánt gyógyulást, sokáig kezeletlenül hagyva azonban ezekből az elváltozásokból akár bőrrák is kifejlődhet. Ha tehát a kezelés nem használ, biopsziára van szükség a kár nagyságának felméréséhez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kontaktdermatitisz

Az ekcémás kiütéseket és a bosszantó viszketést a bőrrel közvetlenül érintkező anyagok és vegyszerek is kiválthatják. Ezt nevezik kontaktdermatitisznek, kontaktekcémának vagy kontaktallergiának. A kellemetlen panaszok hátterében a leggyakrabban szappan, mosószer, öblítő, parfüm, latex, illetve bizonyos illatanyagok, tartósítószerek vagy élelmiszerek állnak. De az sem ritka, hogy nedves törlőkendő, óvszer vagy síkosító váltja ki a tüneteket.

Irritáló ruhadarabok

Az anális viszketésnek olyan egyszerű oka is lehet, mint a túl szoros, vagy nem megfelelően szellőző ruhadarabok viselése. Az emiatt fellépő fokozott izzadás és párás közeg ugyanis a test bármely részén irritációt okozhat, de az intim területeken különösen gyakran vezet viszketéshez, sőt akár gombás fertőzéshez is. A durva anyagból készült, illetve a túlságosan a bőrünkre tapadó darabok emellett ki is dörzsölhetik bőrünket, aminek könnyen follikulitisz, vagyis szőrtüszőgyulladás lehet a vége.

Elfogyasztott élelmiszerek

Székeltünk színe, állaga és összetétele – például savassága – túlnyomó részben az általunk elfogyasztott ételeken és italokon múlik. Bizonyos élelmiszerek például hasmenést, nyálkás székletet vagy székletszivárgást okozhatnak, amely után nehézkes teljesen tisztára törölni az érintett bőrfelületet. A szakemberek a következő ételeket hozták összefüggésbe az anális viszketéssel:

  • koffein (beleértve a kávét, a teát és a csokoládét is),
  • szénsavas üdítők,
  • citrusfélék,
  • savas zöldségek,
  • energiaitalok,
  • diófélék,
  • finomított szénhidrátok,
  • fűszeres, csípős ételek.

Férgesség

A cérnagiliszta a féregfertőzés leggyakoribb típusa. Az emberek a leggyakrabban a petékkel szennyezett felület megérintésével, majd a kezük szájukba vételével fertőződnek meg – ezért a még mindent a szájukba dugó kisgyermekek a legveszélyeztetettebbek. A lenyelt peték áthaladnak az emésztőrendszeren, majd megtelepednek a belekben és a perianális területen – ez utóbbi helyen viszketést, esetleg kipirosodást okozva. A kifejlett férgek a fertőzött személy székletében is észrevehetőek: apró, fehér, cérnavékony, mozgékony férgeket keressünk. A férgeket szájon át szedhető gyógyszerrel pusztíthatjuk el – a megfelelő készítmény kiválasztásához kérjük orvosunk vagy gyógyszerészünk ajánlását.

Aranyér vagy végbélrepedés

Ha a viszketés krónikussá válik, súlyosbodik, székletürítéskor pedig fájdalomba csap át, akkor a háttérben jó eséllyel aranyér vagy anális repedés áll. Aranyérnek a végbélnyílás duzzadt vénáit nevezzük, míg az anális repedés alatt a végbélnyílás környező bőrszöveteiben megjelenő apró szakadásokat értjük. A kellemetlen állapotok enyhíthetők több rost fogyasztásával, elegendő mennyiségű folyadék bevitelével, illetve székrekedés elleni, székletlágyító készítmények alkalmazásával. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy mindkét probléma miatt vérnyomokat is hagyhatunk székelés után a vécépapíron – ha ez megtörténik, mindenképpen forduljunk orvoshoz, hogy kizárhassuk a komolyabb, akár rákos elváltozásokat. 

Gombás bőrfertőzés

A viszketés nem ritkán egy fertőzés következménye – a végbélnyílás környékén jelentkező, bosszantó panasz mögött 40 százalékos arányban gombás bőrfertőzés áll. A perianális régióban különösen azoknál az embereknél alakulhat ki gombásodás, akiknek valamilyen okból legyengült az immunrendszerük, vagy akik antibiotikumot szednek.

Szexuális úton terjedő fertőzések (STI)

Szexuális úton terjedő fertőzés (STI) – például gonorroea (ismertebb nevén tripper vagy kankó), herpesz vagy a humán papillomavírus (HPV) által okozott anális szemölcs – tünete is lehet az odalent érzett viszketés. Az anális szexben részt vevő személyek a legveszélyeztetettebbek. A kínzó panasz hatékony enyhítéséhez fontos pontosan tudni, melyik nemi betegséggel állunk szemben. A nemi herpeszt leggyakrabban vírusellenes gyógyszerekkel, az anális szemölcsöket pedig krémekkel, krioterápiával (fagyasztással) vagy műtéti úton kezelik.

Rühesség

A rühesség egy viszonylag gyakori bőrbetegség, amelyet egy apró kórokozó, a Sarcoptes scabiei nevű atka okoz. A probléma heves viszketéssel, valamint apró, vörös kiütésekkel jár, és rendkívül fertőző. Bár a leggyakrabban a csuklón, a bokán, a hónaljban, valamint az ujjak és lábujjak között okoz gondot, a test bármelyik részén megjelenhetnek a bőrtünetek – attól függően, hogy hova fészkelték be magukat a kis élősködők –, beleértve a végbélnyílás és a nemi szervek környékét is. Ha viszont kizárólag a perianális területen lép fel viszketés és kiütés, akkor nagy valószínűséggel nem rühességgel van dolgunk.

Idegkárosodás

A viszketés neurológiai eredetű is lehet, vagyis néhány esetben idegkárosodás áll a hátterében. Ilyenkor csupán viszketés vagy szurkáló érzés jelentkezik, tehát nem társul mellé kiütés vagy más bőrelváltozás. A deréksérülésből, az ülő életmódból és a rossz tartásból adódó idegsérülések a farpofákon és a végbélnyílás környékén is előidézhetnek viszketést. A probléma kezelése az idegkárosodás típusától és mértékétől függően eltérő lehet, de a leggyakoribb módszerek közé tartozik egyebek mellett a fizikoterápia és a műtét is.

Rákos megbetegedés

Bár a viszkető fenék önmagában nem ad okot arra, hogy ijesztő következtetéseket vonjunk le belőle, meg kell jegyeznünk, hogy a panasz nagyon ritkán a rák jele is lehet. Mind a Paget-kór, mind a Bowen-kór a bőrrák korai, rákot megelőző formája, amely a bőr felszíni rétegét támadja meg. Az érintettek nagyjából fele perianális viszketést (is) tapasztal – azonban mindkét betegség igen ritkán fordul elő. A diagnózishoz biopsziára van szükség.

Krónikus és szisztémás betegségek

A fentieken kívül bizonyos krónikus betegségek is hozzájárulhatnak a perianális bőrgyulladás és viszketés kialakulásához. A cukorbetegség és az autoimmun betegségek például sebezhetőbbé tehetnek minket a bakteriális vagy gombás fertőzésekkel szemben. De a májbetegek, a krónikus veseelégtelenséggel küzdők, a Crohn-betegek és a leukémiások körében is gyakran előfordul a bosszantó panasz, továbbá már vitamin- és ásványianyag-hiánnyal is összefüggésbe hozták a perianális viszketést.

Mit tehetünk a bosszantó panasz ellen?

Mivel az anális viszketés okai nagyon széles skálán mozognak, a panasz enyhítésének hatásos módjai is igen eltérőek lehetnek. Bármire is gyanakszunk, a kínzó viszketés mindenképpen egy olyan tünet, amelyről beszélnünk kell az orvosunkkal – még akkor is, ha kínosnak érezzük a panasz jelentkezésének helye miatt. A háziorvos a legvalószínűbbnek tartott oknak megfelelően felírhat valamilyen krémet vagy tablettát, valamint továbbirányíthat minket egy kompetensebb szakemberhez, például bőrgyógyászhoz, gasztroenterológushoz vagy proktológushoz.

A legfontosabb tanács viszont, amelyet ebben a helyzetben adni lehet, talán az, hogy ne szenvedjünk csendben. A tartósan fennálló, krónikus viszketés a test bármelyik területén rendkívül frusztráló lehet, a kényes területeket viszont még megvakarni sem tudjuk minden helyzetben – például egy étteremben vagy a munkahelyünkön –, hogy könnyítsünk magunkon. Ha pedig nem ismerjük a panasz kiváltó okát, az csak növelheti a szorongásunkat, tovább rontva ezzel az életminőségünket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.