A tökfélék családjába tartozó kígyóuborka 96 százaléka víz, így nyáron különösen jól tud esni. De vajon meg kell-e hámozni fogyasztás előtt, vagy megehetjük a héját is? Nos, mindkettő mellett és ellen szólnak érvek – mutatott rá Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.
Nézzük a szakértők véleményét
Ahogy az a német ÖkoTest cikkéből is kiderül, az uborka héjában lévő növényvédőszer-maradékok miatt nem jogtalanul aggódnak a fogyasztók. Egy 2020-as laboratóriumi vizsgálat szerint a Spanyolországból és Hollandiából származó uborkák felében kimutathatóak peszticidek, mennyiségük azonban jóval a megengedett szint alatti.
Mások azért vannak a hámozás mellett, mert az uborka héját túl keménynek vagy az ízét túl keserűnek találják. Valójában a legtöbb keserűanyag (cucurbitacin) az uborka végeiben halmozódik fel, ezért általában az is elegendő, ha az uborkának ezeket a részeit levágjuk” – tanácsolták.
Mi van a héjban?
A héj fogyasztása mellett elsősorban azért lehet kampányolni, mert a héj sok értékes tápanyagot – például többféle vitamint és ásványi anyagot, valamint sok rostot – tartalmaz, amelyek hozzájárulhatnak az egészséges emésztéshez. Ha tehát a tápértéket tartanánk szem előtt, akkor mindenképpen a héjával együtt érdemes elfogyasztani az uborkát.
Ebben az esetben különösen figyelnünk kell arra, hogy a fogyasztás előtt alaposan megtisztítsuk a terméseket. Így eltávolíthatjuk ugyanis a talajmaradványokat, a baktériumokat és az egyéb szennyeződéseket is.