Kiújulhat az aranyér?

Az aranyér, bár ritkán válik veszélyessé, egy kifejezetten kellemetlen tünetekkel járó betegség. Biztosak vagyunk tehát benne, hogy azok közül, akik már átélték, senki sem szeretné, ha kiújulna. Pedig amennyiben nem figyelünk oda néhány fontos dologra, sajnos nagy az esély rá, hogy ismét szembe kell néznünk a problémával. Mutatjuk, hogyan előzhetjük meg az aranyér visszatérését.

Az anális régiónál érezhető viszketés, irritáció; diszkomfortérzés, fájdalom, vérzés székeléskor; váladékozás, nyálkás széklet; duzzanat a végbél környékén – általánosságban ilyen és ehhez hasonló panaszok hívhatják fel a figyelmet az aranyérre, ami a végbél alsó részében (belső aranyér) vagy a végbélnyílásnál (külső aranyér) kialakuló kóros vénatágulat. Sokan az idősek betegségének tartják, és bár valóban rizikófaktor az életkor, számos olyan kockázati tényező ismert még, ami miatt egyre több a fiatal érintett: ilyen például a kevés mozgás, a folyadékhiányos, rostokban szegény étrend, az ülőmunka, a terhesség, a krónikus székrekedés vagy hasmenés, illetve, ha túl sok időt töltünk a vécén ülve.

Külső és belső aranyér: mi a különbség? Mutatjuk, mit kell pontosan tudni az aranyér két fajtájáról : tünetek, diagnosztizálás, kezelés.

Az aranyér kezelése

Ha a tüneteink alapján aranyérre gyanakszunk, szégyenkezéssel vegyes struccpolitika helyett inkább minél hamarabb forduljunk proktológushoz . A szakember alaposan megvizsgál minket, majd a betegségünk előrehaladottságának megfelelő, személyre szabott terápiát állít össze számunkra. Amennyiben korai szakaszban, első vagy második stádiumban sikerül diagnosztizálni az aranyeret, a gyógyuláshoz általában elegendőek a vény nélkül kapható végbélkúpok, kenőcsök, illetve az életmódbeli változtatások, de előfordul, hogy injekciós kezelést vagy gumigyűrűzést alkalmaznak. Súlyos esetben, harmad- vagy negyedfokú aranyérnél viszont már legtöbbször műtétre van szükség, ami miatt azonban nem kell aggódni: az operáció rutinbeavatkozásnak számít, és a tévhitekkel ellentétben szinte semmilyen veszéllyel nem jár.

Fontos tudni, hogy noha a megfelelő kezelés hozzásegít a minél hamarabbi gyógyuláshoz, és jelentősen csökkenti az aranyér kiújulásának veszélyét, a helytelen életmód miatt a betegség ismét megjelenhet. Nem szabad tehát elengedni magunkat és visszatérni rossz szokásainkhoz az után sem, hogy befejeződött a terápia, vagy éppen túl vagyunk a műtét utáni felépülésen! De mire kell odafigyelnünk?

aranyér, székelés, fájdalom
Az aranyér több hétköznapi tevékenységet is fájdalmassá tehet. Fotó: Getty Images

Megelőzhető a kiújulás

Az egyik legerősebb fegyver az aranyér (kiújulása) ellen, ha étrendünk rostban gazdag , ez ugyanis lágyítja a székletet, amit aztán könnyebb lesz üríteni. Együnk bőséggel zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonaféléket vagy magvakat, és szükség esetén rostalapú táplálékkiegészítőket is szedhetünk. Mindemellett ügyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra, amely ugyancsak jó hatással van az emésztésre.

Legyünk aktívak, különösen akkor, ha sokat ülünk. Figyeljünk arra, hogy hetente többször, alkalmanként kb. fél-egy óra kímélő mozgást, például úszást, sétát, kerékpározást beiktassunk a mindennapokba. Kiegészítésképpen nagyon hasznos lehet még a Kegel-gyakorlatok végzése vagy a gátizomtorna, ezeknek a medencefenék izomzatának megerősítése a céljuk. Azokat a sportokat viszont, amelyek haspréssel, hasűri nyomásfokozódással járnak - ide tartozik a súlyemelés - inkább kerüljük, mert árthatnak. Ne felejtkezzünk el arról sem, hogy munka közben legalább óránként tartsunk egy párperces szünetet: álljunk fel a székből, és mozgassuk át magunkat.

Székelési szokásaink is befolyásolhatják, visszatér-e az aranyér, vagy sem. Lényeges, hogy székletürítésünk rendszeres legyen, és hogy soha ne fojtsuk el az ingert; amikor úgy érezzük, hogy kell, lehetőség szerint minél hamarabb menjünk el vécére. Ellenkező esetben nő a székrekedés, és így az aranyér kialakulásának veszélye. Sokan szeretnek hosszan elidőzni a mellékhelyiségben, olyankor olvasnak, telefonoznak – ez azonban szintén kerülendő szokás, ugyanis minél tovább „trónolunk”, annál több vér áramlik a végbél környékén található erekbe, ami aranyérhez vezethet. Ugyanúgy értágulatot okozhat a gyakori, túl erős nyomás székeléskor.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Végül, de nem utolsósorban egy meglepő(nek tűnő) tanács: segíthet a széklet könnyebb távozásában, következésképp az aranyér ismételt megjelenésének elkerülésében, ha guggolva intézzük el a „nagydolgot”. Mint azt korábbi cikkünkben írtuk, a legtöbben úgy foglalnak helyet az ülőkén, hogy a combjuk vízszintesen, a lábszáruk pedig arra 90 fokos szögben helyezkedik el. Így azonban nem lehet olyan pozícióba állítani a törzset, hogy a széklet könnyen távozhasson. Tudósok szerint viszont guggolva székeléskor a vastagbél enyhébb nyomást gyakorol a puborektális izomra, amely teljesen ellazul, a vastagbél kiegyenesedik, mindez pedig felgyorsítja a béltartalom kiürítését. Ahhoz, hogy mi is így helyezkedhessünk el a vécén, tegyünk a lábunk alá valamilyen emelvényt, hogy a combunk és a testünk közötti ideális 30 fokos szöghöz jobban közelíthessünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.