Nem mindegyik rostforrás egyformán hatékony, ha a székrekedés enyhítése és a széklet állagának lazítása a cél –állapította meg egy új kutatás, amelynek eredményeiről a Health is beszámolt. A tudósok arra is rájöttek, hogy mi a legjobb, amit ehetünk, ha növelnénk a székletürítés gyakoriságát és mérsékelnénk az erőlködést.
Igazi csodafegyver a székrekedés ellen
„Tanulmány fő következtetése az, hogy nem mindegyik rost ugyanannyira hatékony. Egyes rostok ugyanis jobban enyhítik a székrekedést, mint a többi” – mondta el Sean Spencer a Stanford Egyetem gasztroenterológusa. Mint kiderült, a székrekedés elleni legsikeresebb fegyvernek az útifűmaghéj bizonyult, de a pektin is hasonlóan jó hatású lehet – ez utóbbiról azonban nem volt elég adatuk a kutatóknak ahhoz, hogy biztos kijelentéseket tehessenek róla.
A szakemberek szerint a látványos eredményhez – a heti székletürítések számának megtriplázásához – napi minimum 10 gramm útifűmaghéj fogyasztására van szükség, amely nagyjából két evőkanálnyi mennyiségnek felel meg. A tartós javuláshoz pedig az kell, hogy a megemelt napi rostbevitelt legalább négy héten át fenntartsuk.
A kutatás egyébként azért is kifejezetten fontos, mert egyes becslések szerint a világ népességének 12 százalékát érinti a krónikus székrekedés. Krónikus székrekedésről akkor beszélhetünk, ha valakinek már legalább fél éve heti háromnál kevesebbszer van széklete.
Ne rohanjunk fejjel a falnak!
A kutatók ugyanakkor figyelmeztettek arra is, hogy az ígéretes eredmények ellenére nem ajánlják, hogy mindenki nagy mennyiségű rostot kezdjen el fogyasztani holnaptól. A hirtelen megemelt rostbevitel ugyanis fokozhatja a gázképződést és a hasi feszítő érzést, ráadásul jelentősen besűrűsítheti a székletet, ha mellette nem fogyasztunk elegendő folyadékot. Fontos tehát, hogy az elfogyasztott rost mennyiségét csak apránként, fokozatosan növeljük. „Akár hetekbe is telhet, mire a gyomor-bél traktus és a bélflóra alkalmazkodik a magasabb rostbevitelhez” – mondta Spencer.
A szakemberek emellett rámutattak arra is, hogy bár az útifűmaghéjat találták a leghatékonyabbnak, a székrekedésben szenvedők többsége bármilyen típusú rost fogyasztásától megkönnyebbülhet. A rostbevitelünket úgy növelhetjük a legegyszerűbben, ha az eddiginél több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk. Tulajdonképpen bármilyen rostforrás jobb, mint a rost hiánya.