A spárgaszezon április végétől június közepéig tart. Ha vérbeli rajongója vagy ennek a zsenge, ízletes zöldségnek, akkor valószínűleg te is kevesled azt az időt, amíg elérhető ez a finomság a piacokon. Az alábbiakban sorra vesszünk, mennyi előnyöd származhat belőle, ha a lehető legtöbbször kerül a tányérodra a zsenge zöldségből. Mindezek mellett mutatunk egy tippet is, amellyel hosszabb ideig eltarthatod otthon a spárgát, így akár nagyobb mennyiséget is bátran vásárolhatsz belőle.
Ilyen a jó minőségű, egészséges spárga
A spárga egy európai idényzöldség, amely igen változatosan felhasználható. Fogyaszthatod egyebek mellett párolva, grillezve vagy krémlevesként is. Tavasz végén bújnak elő zsenge hajtásai, amelyeket spárgasípoknak neveznek.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszerpazarlás ellen küzdő, Maradék nélkül elnevezésű programjának Facebook-oldalán azt írják, „a jó minőségű spárgasíp kemény, fényes, nem fonnyadt, egységes színű, egyenletesen vastag, egyenes, a fej szorosan zárt”. Az egészséges spárga jellemzője továbbá, hogy nincsenek rajta repedések, illetve rozsdás elszíneződések.
Így tárold, hogy tovább elálljon
A spárgát felhasználásig hűtőben kell tárolni. A Maradék nélkül csapata szerint a megvásárlást követően érdemes minél előbb elfogyasztanod, ugyanis gyorsan megromlik. Nyerhetsz azonban néhány plusz napot, ha egy befőttesüvegbe kétujjnyi vizet teszel, és abba állítod bele a spárgát, akár egy virágcsokrot. Ne felejtsd el naponta cserélni alatta a vizet, a folyadékban ugyanis gyorsan elszaporodhatnak a kórokozók.
A szakértők szerint fagyasztással akár hosszabb időre is tartósíthatod a spárgát, így még bőven a szezonja után is lesz lehetőséged fogyasztani belőle. Konyhakész állapotban, pár perces, sós vízben történő enyhe előfőzést követően ajánlott lefagyasztani.
Ilyen vitaminokat és egyéb tápanyagokat tartalmaz
Mint már korábban is írtunk róla, a spárga – alacsony kalória- és kiemelkedő rosttartalma miatt – nagy népszerűségnek örvend a diétázók körében. A benne található rostok jót tesznek az emésztésnek, így segíthetik enyhíteni vagy megelőzni a mozgás- és rostszegény életmód gyakori következményeit, például a székrekedést és az aranyeret.
Számos további értékes mikrotápanyag is megtalálható a spárgában. Gazdag például A-, B1-, B2- B6-, B9-, C- és E-vitaminban. Tartalmaz továbbá kalciumot, foszfort, vasat, nátriumot és sok káliumot is. Mindezek mellett vízhajtó hatása, antioxidánstartalma, valamint a másnaposságot enyhítő és a vágykeltő képessége miatt is érdemes lehet fogyasztani.
Ezekre ügyelj az elkészítése során
Fontos, hogy a spárgát sose főzd vagy süsd túl, úgy ugyanis sokat veszíthet vitamin- és ásványianyag-tartalmából. A fehér spárga 15-20, a zöld színű pedig már 10-15 perc alatt, kevés vízben is puhára fő. Nem ajánlott alumíniumedényben főzni, az alumínium-oxid hatására ugyanis szürkésen elszíneződnek a zsenge hajtások. Ha nincs másmilyen edényed, akkor pedig érdemes néhány csepp citromlevet cseppenteni a spárgára – ez segíthet megakadályozni a beszürkülést.