A végbél és a végbélnyílás nyálkahártyája alatt megjelenő vénatágulatot aranyérnek nevezzük, amelyre kellemetlen tünetek hívhatják fel a figyelmünket. A problémával az emberek legalább harmada megküzd élete során, az 50 éven felüliek körében viszont már minden második személyt érint ez a betegség. Ettől még viszont sajnos a tinédzserek körében is megjelenhet. Az alábbiakban ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat a Mom Junction összefoglalója alapján.
Mitől lehet aranyere egy kamasznak?
A mai tinédzserek már szinte hozzá vannak nőve az okostelefonjukhoz. Reggel az az első dolog, amit megérintenek, és egy lépést sem tesznek nélküle – a legtöbben még a vécére is magukkal viszik. Ez azonban eltereli a figyelmüket a vécélátogatás valódi céljáról, a székletürítés így a normálisnál sokkal tovább fog tartani, és gyakran még dolguk végeztével is tovább ücsörögnek a fiatalok. Ennél a korosztálynál talán ez a legfontosabb tényező, ami jelentősen megemeli a körükben az aranyér kialakulásának kockázatát.
A további legjellemzőbb rizikófaktorok megegyeznek a többi korosztályéval. Ide sorolhatóak az alábbiak:
- genetika (családi előfordulás),
- kevés folyadék fogyasztása,
- rostszegény étrend,
- elhízás,
- krónikus székrekedés,
- bizonyos gyógyszerek szedése,
- krónikus hasmenés.
Milyen tünetek figyelmeztethetnek a bajra?
Jó eséllyel aranyérrel állunk szemben, ha tinédzser gyermekünk az alábbiakra panaszkodik:
- a végbélnyílás viszketése,
- fájdalom a végbélnyílás környékén (amely gyakran hosszú ülést követően lép fel),
- vércsíkok a vécépapíron vagy székleten,
- székelési nehézség.
Ha a fenti tünetek legalább két hete fennállnak, érdemes orvoshoz fordulni. A szakember a pácienst kikérdezését követően több vizsgálatot is elrendelhet. A korai felismerés nagyon fontos, a kezdeti stádiumokban ugyanis még könnyen és szövődmények nélkül kezelhető a probléma életmódváltással és helyi hatású szerekkel – súlyos esetben viszont már gyakran csak a műtét segíthet.
Hogyan előzhetjük meg a bajt?
Mivel a tinédzserek körében a leggyakrabban a krónikus székrekedés, illetve a hibás vécéhasználati szokások vezetnek aranyérhez, az alábbiak a legjobb módszerek arra, hogy megelőzzük a bajt:
- Ösztönözzük gyermekünket – és biztosítsunk is lehetőséget – a rostban gazdag táplálkozásra. Részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű gabonákat, amelyek segíthetnek a széklet lazításában, amely ezáltal könnyebben ürülhet. Így csökkent a vérzés, a fájdalom és a viszketés kezelésére viszont általában önmagában nem elég ez a módszer.
- Éljen az egész család aktívabb életmódot! Ha jó példát mutatunk, úgy a tinédzserek is könnyebben rávehetőek majd a rendszeres testmozgásra.
- Korlátozzuk gyermekünk telefonhasználatát: legyen a vécé kütyümentes övezet!
- Ügyeljünk arra, hogy kamaszunk elég folyadékot fogyasszon, naponta legalább 1,5 litert. Kerüljön a tányérra több lédús gyümölcs és zöldség, például dinnye, eper, grapefruit, saláta, uborka, cukkini, sárgarépa, paradicsom, karfiol és szárzeller.
- Váltsuk le azokat a gyógyszereket, amelyek székrekedést vagy hasmenést okozhatnak mellékhatásként.
Az aranyér egy igen kellemetlen, sokszor fájdalmas probléma, amely a tinédzsereknél könnyen szociális szorongás kialakulásához vezet. Ugyanis nem merik kortársaikkal megosztani kellemetlen panaszaikat, székelési nehézségeik miatt pedig akár a társasági életet is hanyagolhatják. Emiatt különösen fontos, hogy már gyerekkorban megszokják a mindennapi székletürítést, valamint azt, hogy ne ücsörögjenek hosszabb ideig a vécén, mint amennyit feltétlenül szükséges. Tanítsuk meg nekik azt is, hogy ne tartogassák a székletüket, ha már érzik az ingert. Ezeket betartva jelentősen csökkenthetjük az aranyér későbbi kialakulásának esélyét.