Az őszibarack lédús gyümölcs, ezért szomjoltó és frissítő hatása miatt különösen jól eshet a melegebb ősz eleji napokon. Jó hatással van az emésztésre és a bélmozgásokra, így székrekedés – illetve az állandó erőlködés nyomán kialakuló aranyérbetegség – esetén különösen ajánlott a gyakori fogyasztása.
Miért éri meg gyakran fogyasztani?
A kalóriaguru.hu kalkulátora szerint egy átlagos méretű, nagyjából 184 grammot nyomó őszibarackban 72 kilokalóriányi energia, 1,7 gramm fehérje, 15,5 gramm szénhidrát és 2,8 gramm rost található. Glikémiás indexe 42.
Egyetlen szem gyümölccsel ráadásul fedezni tudod a napi ajánlott A-vitamin-beviteled 20, káliumszükségleted 17, valamint C-vitamin-igényed 15 százalékát. Ezek mellett rézben, E-vitaminban és B-vitaminokban is igen gazdag táplálék az őszibarack.
Jótékony hatásai közé sorolható továbbá, hogy...
- csökkenti a vérnyomást;
- mérsékli a koleszterinszintet;
- segít a szív és érrendszer egészségének megőrzésében;
- a benne található értékes tápanyagok ápolják és védik a bőrt, valamint fokozzák a haj és körmök növekedését.
Hamar megromolhat, ha nem jól tárolod
Ahogy az a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszer-pazarlás ellen küzdő, Maradék nélkül elnevezésű programjának egyik Facebook-posztjában is olvasható, a még keményebb, éretlen őszibarackokat szobahőmérsékleten érdemes tárolni, így 1-3 nap alatt kellőképpen megpuhulnak. A már érett darabokat azonban tedd hűtőszekrénybe, így még 1 hétig biztosan megőrzik a frissességüket.
Télire készíthetünk belőle lekvárt, befőttet, vagy akár felszeletelve vagy pürésítve a fagyasztóba is eltehetjük. Fogyaszthatjuk krémlevesként, turmixokban, süteményekben, de akár a salátáinkat is színesíthetjük vele” – emelték ki a bejegyzésben.