1. Durva, száraz foltok a bőrön
A bőrön található kitüremkedés, kérges folt, más néven keratózis általában jóindulatú, ártalmatlan probléma. Ám ha túlzott napfény vagy leégés hatására alakul ki a bőrön ez az elváltozás, akkor érdemes megvizsgáltatni, mert ezzel akár korai fázisban felismerhetünk és kezeltethetünk egy esetleges bőrrákot.
2. Őszülés 40 éves kor előtt
Az öröklött tényezők mellett előfordulhat, hogy a korai őszülés hátterében valamilyen orvosi ok áll. Ha a hajkoronánk legalább fele megőszült már 40 éves korunk előtt, érdemes ellenőriztetnünk a vércukorszintünket egy hárompontos terheléses vizsgálattal, mert az őszülés akár a cukorbetegség kialakulásának egyik jele is lehet.
3. Rövid szemöldök
A szemöldök külső szélén elvesztett szálak arra utalhatnak, hogy a pajzsmirigyünk elégtelenül működik. A hajhullás ugyanerre utalhat, ám aggodalomra semmi ok: az elvesztett hajszálak és szemöldökszálak a megfelelő kezelés után hamarosan visszanőnek.
4. Megereszkedett szemhéjak
Nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi okokból is érdemes valamilyen megoldást találni a túlságosan megereszkedett szemhéjakra, a túlságosan lefittyenő bőr ugyanis akadályozhatja a megfelelő látást és rontja a szemeket.
5. Elszíneződött szemfehérje
Lehet, hogy épp csak a fáradtság vagy esetleg másnaposság miatt nem teljesen fehér a szemfehérjénk, netán kötőhártya-gyulladás miatt pirosodott be, ám ha tartósan sárgás ez a terület, valószínű, hogy a vérünkben felhalmozódott a bilirubin. Ez az anyag a vérben található hemoglobin anyagcsereterméke, és ha több van belőle a vérben a kelleténél, akkor sárgaságot okoz - a bilirubin-lebomlás zavara a Gilbert-szindróma.
6. Gyűrött fülcimpa
Egy tanulmány szerint a fülön található ferde gyűrődések szívbetegségre utalhatnak. Az elmélet szerint a gyűrődések a bőr rugalmasságának csökkenése miatt alakulnak ki, ez a rugalmatlanság pedig egyúttal az artériákban is fennállhat. A fülcimpán található ráncok előfordulása az öregedéssel egyre növekszik, ahogyan a szívbetegségek kockázata is emelkedik az idő előre haladtával.
7. Vörös arc
A vöröslő arc és orr a rozácea nevű, értágulatokkal járó bőrbetegség jele lehet. A probléma a 30 és 50 év közöttieket érinti leggyakrabban, főbb kiváltó okai pedig a stressz, a napsütés, a fűszeres ételek és a hormonális változások.
8. Repedezett ajkak
A száj sarkában található repedések leggyakrabban a B-vitaminok és a cink hiányára utalnak. Érdemes pótolni ezeket a tápanyagokat, és kezelni a kirepedéseket, mert ha elmélyülnek és hosszasan fennállnak, akkor gombás fertőzés vagy szájpenész is kialakulhat.
9. Duzzadt nyak
Ha a nyakunk elülső részén duzzanatot észlelünk, valamilyen pajzsmiriggyel kapcsolatos betegségre gyanakodhatunk. A pajzsmirigy autoimmun alulműködése, a Basedow-kór is okozhat pajzsmirigy megnagyobbodást, de golyvát (strúmát) is jelezhet a nyaki duzzanat.
10. Szürkülő bőr
Az egyre sötétedő, szürkülő bőrünket érdemes orvosnak megmutatni, mert akár a mellékvesék betegségére utaló Addison-kór is okozhatja a bajt, melynek következtében a bőr szürkülése mellett fáradtság, rossz közérzet és fájdalom is jelentkezhet. Jó hír, hogy ez a probléma jól kezelhető.
11. Nagy mellek, széles mellkas
A nagy mellkaskörméret és a D-kosaras, vagy annál nagyobb méretű mellek fogékonyabbá teszik a nőket a cukorbetegségre, állítja egy tanulmány. Érdemes hát odafigyelni arra, hogy idősebb korunkra se halmozzunk fel túlsúlyt, és ezzel ne növeljük a mellkaskörméretünket.
12. "Csirkebőr"
A bőrön található apró piros pöttyök, grízek, pörsenések, pattanásszerű dudorok elszaporodása a karon a keratózis pilarisnak nevezett bőrprobléma miatt történik. Ilyenkor a bőrünk olyan lesz, mint a csirke bőre. Használjunk szappanmentes tusfürdőt, és kenjük nyugtató hidratáló krémmel a bőrt, ám ha a tünetek kellemetlenebbé válnak, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, aki szteroidos krémet írhat fel a teljes gyógyuláshoz.
13. Növekvő pocak
Bár finomakat enni nagyon jó dolog, mégis érdemes odafigyelni arra, hogy a hasunkon a zsírpárnák ne növekedjenek. A hasi zsír ugyanis növeli a cukorbetegség és a szívbetegség kockázatát, sőt a demencia kialakulásának esélyét is megháromszorozza.
14. Piros tenyerek
A májbetegség korai tünete lehet, ha a tenyereink folyamatosan pirosak. Ehhez társulhat gyakori hányinger és letargikus hangulat is - ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni.
15. Hosszú gyűrűsujj
Ha a mutatóujjunk rövidebb a gyűrűsujjunknál, az arra utalhat, hogy magas tesztoszteronszintnek voltunk kitéve az anyaméhben. Ez okozhat magasabb nemi vágyat is, ám a térdízületek gyulladására is hajlamossá tehet egy tanulmány szerint.
16. Csúnya körmök
A körmön megjelenő vízszintes vonal lehet egy korábbi betegség jele vagy rossz táplálkozás következménye - de akár arra is utalhat, hogy egyszer megsérült a körmünk, mondjuk ráütöttünk a kalapáccsal. A kanál alakú, kifelé görbülő köröm utalhat vérszegénységre, míg a gyenge kutikula (körömágybőr) és barnás-vörös elszíneződés a körömcsúcsnál a vesebajok jele lehet.
17. Hideg lábak
Mivel a láb elég messze vannak a szívtől, ez az első hely, ahol valamilyen érbetegség felbukkanhat. A hideg kéz és láb Raynaud-szindrómára utalhat, amely egy keringési, vérellátási zavar a végtagokban. Mivel számos autoimmun betegség is kapcsolódhat hozzá, érdemes kivizsgáltatni.
Forrás: Nők Lapja Egészség 2016. június-júliusi száma