Vérszegénység
A vashiányos vérszegénységnek több oka lehet, ezek közül az egyik a gluténérzékenység. A vas ugyanis a vékonybél azon részében szívódik fel, amely a gluténérzékenység miatt károsodik.
A nők sokszor azt hiszik, hogy a menzesz miatt vashiányosak, de nem mindig ez az oka. Ha a vérszegénység tüneteit - a kimerültséget és a gyengeséget - tapasztaljuk, kérjünk laborvizsgálatot, egy vérképből könnyen kiderülhet a vashiány. Ha az érték túlságosan alacsony, érdemes elvégeztetni egy gluténtesztet is.
Lassú gondolkodás, koncentrációs nehézségek
Miért is jöttünk be a szobába és mit akartunk csinálni? Néha lehetünk annyira szétszórtak, hogy ennyire nem vagyunk képben a világgal, de ha ez gyakran megtörténik és nem tudjuk más ok (például a stressz) számlájára írni, akkor lehet, hogy a gluténérzékenység a felelős. A tudománynak még nincs pontos magyarázata a háttérben lévő mechanizmusokra, de megeshet, hogy a glutén hatására kialakuló antitestek okozzák ezeket a neurológiai tüneteket. Mindenesetre ha nehézkes, lelassult gondolkodásunk, koncentrációs nehézségek, memóriazavarok jelentkeznek, próbálkozzunk meg egy gluténmentes diétával .
Csonttörés
Egy kutatás szerint a gluténérzékenyeknél 30 százalékkal gyakrabban tapasztalható csonttörés . Kiemelkedő a csípőtájéki törések gyakorisága: a gluténérzékenyeknél 69 százalékkal gyakoribb ezen balesetek száma. Ez vélhetően azért van, mert a kalcium nem szívódik fel rendesen a sérült vékonybél miatt.
A gluténérzékenyeknél 30 százalékkal gyakrabban tapasztalható csonttörés
Egyensúlyi problémák
Nem a legjobb az egyensúlyunk, amikor állunk, meg-megbotlunk járás közben? Az egyensúlyi problémák vagy a végtagokban tapasztalható zsibbadás mind a gluténérzékenységhez köthető neurológiai tünetek. Azt ugyan nem lehet tudni, hogy ez miért van, de egy 2012-es brit kutatás arra mutat rá, hogy a gluténérzékenyeknek kevesebb szürkeállománya van a motorikus képességekkel kapcsolatos agyi területeken.
Depresszió
A depresszió és a szorongás igen gyakori a gluténérzékenyek között. Ennek oka lehet a betegség miatt kialakult gyulladás vagy pusztán az a tény, hogy a betegek gyakran rosszul érzik magukat. Az ilyen páciensek hangulata gluténmentes étrend fogyasztását követően szokott javulni. Mivel azonban depresszió és a szorongás széles körben elterjedt kórkép, nem érdemes gluténtesztet végeztetni, ha csak ez a bajunk. Ha viszont a cikk olvasása közben több tünet is ismerős, érdemes a problémával felkeresni a házi- vagy kezelőorvost.