Mindannyian mondhattuk már azt egy apróbb fájdalomra jelentkezésekor, hogy most túl elfoglaltak vagyunk, nem érünk rá még ezzel is foglalkozni. Legtöbbször a kellemetlenségek el is tűnnek maguktól. De mi történik akkor, ha nem? Íme 9 olyan tünet, amellyel azonnal foglalkozni kell.
Abnormális hüvelyi vérzés vagy folyás
A menopauza után nem tapasztalhatunk természetes hüvelyi vérzést: ha ott vérzünk, ott bizony gond van. Ez utalhat kisebb problémára, például hormonelégtelenségre, de utalhat sajnos ennél sokkal súlyosabbra is: például méhnyálkahártya- vagy méhrákra. Ez a hüvelyi folyásra is igaz bármilyen életkorban: bár ezek általában inkább könnyen kezelhető fertőzéseket jeleznek a szervezetben. Sajnos azonban a nagy mennyiségű vagy igen rossz szagú folyások jelezhetnek méhnyakrákot vagy petevezetékrákot is. Úgyhogy ha bármi hasonló történhet velünk, azonnal konzultáljunk a nőgyógyászunkkal.
Megmagyarázhatatlan súlycsökkenés
A legtöbbször azért mutat kevesebbet a mérleg, mert állandóan edzőterembe járunk, és alig eszünk valamit. Ha nem mozgunk, és úgy is fogyunk, érdemes konzultálnunk az orvosunkkal. A vastagbélrák velejárója a megmagyarázhatatlan fogyás, ezt pedig kolonoszkópiával könnyűszerrel meg lehet előzni: ezt tízévente minden 50 év feletti embernek érdemes lenne elvégeznie, kivéve, ha az orvos nem rendeli ezt másképpen. Az 50 év alattiak életében a pajzsmirigy-túlműködés vagy a cukorbetegség is okozhatja a kilók eltűnését.
Vizelési kényszer
Nem a legjobb dolog az éjszaka közepén felkelni és vécére menni, de legalább természetes. Ha azonban egy éjszaka alatt háromszor vagy többször is megtörténik, akkor már gond van. Valami nyomhatja például a hólyagunkat: de ne aggódjunk, vannak olyan jóindulatú méhmiómák is, amelyek hatására gyakrabban kell vécére járnunk. A cukorbetegség hatására is történhet velünk ilyen, a magas vércukor-szint miatt. A kimerültség is okozhatja mindezt, ha pedig többször járunk a vécére, könnyebben dehidratálódhatunk.
Haspuffadás
Teljesen normális érzés sok zsíros étel után. Ám ha mindennap így érezzük magunkat, az bajt jelezhet. A háttérben megbúvó egyik ok lehet a petefészekrák (elég ritka, minden hetvenedik nőt érint), aminek az egyik leggyakoribb jelzője az alhasi felfúvódás, puffadás. A kellemetlenséget vagy a petefészek környékén lévő nagyobb tömeg vagy pedig az alhasban felgyűlő folyadék okozza, ez pedig fájdalommal sem jár: csak azt érezzük, hogy valahol kellemetlen és nem hajlandó megszűnni.
Folyamatos fáradtság
Ez az a fáradtság, ami nem hajlandó eltűnni, függetlenül attól, hogy hány órát alszunk vagy mennyi kávét iszunk. Ezt az állapotot okozhatja méhrák vagy gyomorrák következtében fellépő vérszegénység, pajzsmirigy-alulműködés, depresszió vagy más hangulattal összefüggő problémák. Ha megalusszuk a napi kötelező 8 órát minden este és még így is alig tudjuk magunkat átküzdeni a napon, ideje orvoshoz menni.
Feldagadt lábak
Ha azt látjuk, hogy egyik lábunk látványosan feldagadt és nagyobb, mint a másik, azonnal menjünk orvoshoz. Ezt ugyanis okozhatja vérrög, és ha nem látják el a lehető leghamarabb, a vérrög eljuthat a tüdőnkig is és ott pedig végzetes is lehet. Ezen vérrögöket okozhatja hormontúltengés vagy fogamzásgátló is, de hasnyálmirigyrák vagy vastagbélrák következtében is megjelenhetnek a szervezetben.
Gyomorproblémák
Senki sem szeret émelyegni vagy hányingerrel küszködni, de ezek nem is tartanak 1-2 napnál tovább. Ha viszont ennél több ideig kell vesződnünk a hasfájással, emésztési problémákkal vagy azzal, hogy folyamatosan azt érezzük, tele vagyunk, gond lehet a gyomrunkkal. Ha nem étvágymódosító vegyszerek tehetnek róla, akkor sajnos a petefészekrákra, vastagbélrákra vagy gyomorrákra is lehet gyanakodni.
Viszketés, égés, színelváltozás a vagina környékén
Abban a pillanatban, hogy a vagina elveszíti természetes, rózsaszínes árnyalatát, tudhatjuk, hogy valami nincs rendben. A pigment- és textúraváltozás utalhat akár kezdődő szeméremajakrákra is, amely sebesedésekkel és szabálytalan alakú duzzanatokkal is folytatódhat.
Fájdalom a medence környékén
A medencénk nem szabad hogy fájjon, bármilyen enyhe fájdalomról is van szó, úgyhogy akár éles és azonnali vagy gyengébb, de hosszabb távú fájdalmat érzünk, azonnal menjünk orvoshoz vele, ugyanis okozhatja ezt tumor, endometriózis vagy divertikulitisz is.