Mit nevezünk kiszáradásnak?
A kiszáradás a szervezet vízvesztése, amelyet általában hányás, hasmenés vagy mindkettő okoz. Ekkor a testben jelentős víz- és változó mennyiségű elektrolit veszteség következik be. Elektrolitok például a nátrium , kálium, klorid és bikarbonát. Ez az állapot különösen veszélyes a csecsemőkre és kisgyermekekre, mert a testük víztartalma magasabb, és gyorsabban kiszáradhatnak, mint a felnőttek.
Hogyan száradhat ki egy gyermek?
1. Hasmenés és hányás: Különféle fertőzések, (pl. rotavírus) miatt a szervezet gyorsan veszít folyadékot és elektrolitokat.
2. Magas láz: A láz fokozott izzadással és vízvesztéssel járhat.
3. Elégtelen folyadékbevitel: Ha a gyermek nem iszik eleget, például betegség, fogzás vagy egyszerűen a szomjúságérzet hiánya miatt.
4. Túlzott izzadás: Hőség vagy intenzív mozgás miatt a test sok folyadékot veszít.
5. Vizelethajtó hatású betegségek esetén: cukorbetegség vagy egyéb anyagcserezavarok.
Milyen tünetekről vehetjük észre a kiszáradást?
A tünetek közé tartozik:
Enyhe fokú kiszáradás esetén:
- a szomjúság,
- szájszárazság
- kevesebb vizelet (pl. ritkán cserélt pelenka)
- szokatlan fáradtság, levertség
Rendkívül súlyos kiszáradás esetén:
- nagyon száraz bőr és nyálkahártyák
- a nyelv kiszáradása, lepedékessé válása
- beesett, karikás szemek
- sírás könnyek nélkül
- fokozott szívverés és lélegzetvétel
- hideg, foltos bőr
- aluszékonyság vagy eszméletvesztés
A súlyos kiszáradás életveszélyes lehet és azonnali orvosi beavatkozást igényel. A kezelés általában folyadékkal és elektrolitokkal történik szájon át, vagy súlyos esetekben vénán keresztül (intravénásan).
Néha a súlyos kiszáradás következtében a vér sókoncentrációja csökken vagy rendellenesen emelkedik. A sókoncentráció változása súlyosbíthatja a kiszáradás tüneteit. Bizonyos esetekben a gyermek görcsrohamokat kaphat vagy kómába eshet, esetleg agykárosodást is szenvedhet.
Hogyan kezelik a kiszáradást gyermekeknél?
A kiszáradást, elektrolitokat tartalmazó folyadékokkal kezelik. (infúzió)
Ha a kiszáradás enyhe, a folyadékot általában szájon át, kis adagokban adjuk a gyermeknek. Azoknál a csecsemőknél és gyermekeknél, akik viszont nem képesek vagy nem akarnak folyadékot felvenni, esetleg a kiszáradás egyéb súlyos jelei jelentkeznek, intenzívebb kezelésre lehet szükség, intravénás folyadékkal és elektrolitokkal kiegészítve.