Tested nagy részét víz alkotja – nemcsak véredben, hanem a létfontosságú szerveidben és a csontjaidban is nagy mennyiségben jelen van. A folyadék elengedhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez, egyebek mellett a szövetek hidratációjához, a belső hőmérséklet szabályozásához, az ízületek egészségének megőrzéséhez, a nyáltermeléshez, a tápanyagszállításhoz, valamint a káros és felesleges salakanyagok kimosásához is.
Mennyi az annyi?
Akárcsak alvásigényed, a napi folyadékigényed is folyamatosan változik az életed során. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által a napokban megosztott infografika alapján az alábbiak szerint alakul a napi szükséglet mennyisége:
Jelek, hogy nem iszol eleget
A szakemberek gyakran hangoztatják, hogy igazából azt sem kellene megvárni, amíg megszomjazunk. Ezt azért mondják, mert a szomjúság már azt jelzi, hogy szervezetünk nem jut elegendő folyadékhoz. Ennek hatására besűrűsödik a vér és csökken a vizeletkiválasztás üteme. Mire megérzed, hogy szomjas vagy, már a testtömeged fél százalékának megfelelő mennyiségű víz hiányzik a szervezetedből. De ahogy növekszik a dehidratáltság mértéke, úgy egyre több tünet jelentkezik, úgymint:
- fáradékonyság,
- fejfájás,
- lecsökkent nyáltermelés,
- kicserepesedett ajkak,
- sötét színű és zavaros a vizelet,
- felgyorsult pulzus,
- izomgörcsök.
Nem érdemes megvárnod, hogy súlyos kiszáradás alakuljon ki. Az abnormális vérsűrűség miatt ugyanis komoly keringési zavarok is felléphetnek, illetve akár életveszélyes állapotba is kerülhetsz. Nagyjából 20 százalékos vízveszteségnél leállnak a vesék, a keringés pedig összeomlik.