A böfögés teljesen természetes és az esetek legnagyobb részében teljesen ártalmatlan folyamat. Oka a levegő lenyelése evés vagy ivás közben. A levegő így a gyomorba kerül, és ott kellemetlen, feszítő érzést okoz. A böfögés gyakori okozója a szénsavas italok (sör, üdítőitalok, energiaitalok, pezsgő) ivása - ebben az esetben a felgyülemlett gáz nagy része szén-dioxid, míg a levegő nyelésénél az fő összetevői az oxigén és a nitrogén. Fokozott böfögést okozhatnak bizonyos gyógyszerek is.
Bár, mint említettük, a böfögés természetes folyamat, ritkán valamilyen súlyosabb betegség tünete is lehet. Akkor kell orvoshoz fordulni a böfögéssel, ha egyéb tünetek is kísérik (például gyomorégés), vagy jól érzékelhető mintázatot követ (például akkor jelentkezik, ha nagyon idegesek vagyunk). A böfögés többféle betegség tünete lehet, az ételallergiáktól a Helicobacter pylori fertőzésig .
Hogyan előzhetjük meg a böfögést?
A legegyszerűbb módszer természetesen az, ha tartózkodunk a problémát okozó ételektől és italoktól, vagyis a szénsavas üdítőktől, pezsgőtől, a felfújtaktól, a tejszínhabtól. A túl forró italokat hagyjuk lehűlni, ha ugyanis szürcsöljük a forró italt, több levegőt nyelhetünk, mint ha "rendesen" innánk.
Együnk, igyunk lassan, ne habzsoljunk, ilyenkor ugyanis önkéntelenül több levegőt nyelünk. A szívószál használata is okozhat fokozott böfögést.
A zárt szájjal evés nemcsak illem kérdése, de a segítségével megakadályozható, hogy túl sok levegőt nyeljünk. Hasonlóképpen, evés közben ne beszéljünk.
A böfögés kellemetlen helyzetbe hozhat minket
Ne préseljük bele magunkat túl szűk ruhákba, különösen a szoros övrésztől tartózkodjunk, ez ugyanis nyomást gyakorol a gyomorra. Az eredmény pedig gyakori böfögés, gyomorégés, refluxbetegség .
Természetes gyógymódok
Ha valaki hajlamos a böfögésre vagy tudja, hogy olyan ételt fog enni, mely problémát okozhat, esetleg nem tud megszabadulni a felgyülemlett levegőtől, érdemes néhány természetes szert kipróbálni. Az emésztés egyik legfontosabb segítő gyógynövénye a gyömbér : evés előtt bevehetünk gyömbérkivonatot tartalmazó kapszulát. Gyömbérfőzet készítéséhez reszeljünk le egy nagyjából 1 cm-es gyömbérdarabot, forrázzuk le, hagyjuk állni öt percig, majd kortyolgassuk el.
Az édeskömény, az ánizs, a zellermag nemcsak a kisbabák háborgó pocakját nyugtathatja meg, de a felnőttek emésztésére is jó hatással lehet. Ihatunk gyógyteát is, de az is segíthet, ha néhány szem ánizs- vagy köménymagot elrágcsálunk.
A gyógyteák közül a kamillának és a kardamomnak tulajdonítanak emésztést javító tulajdonságokat. Ezek segítenek abban, hogy hatékonyabban megemésszük az ételt, így kevesebb gáz termelődhet, így a feszítő, kellemetlen érzések is elkerülhetnek minket.