A NeuRA (Ausztrál Idegi Tudományok Kutatóintézet) tudósai megvizsgálták az agyvérzésen átesett betegek agyi és végtagi ideg-aktivitását a botulinum toxin beadása előtt és után is. A merev és görcsös karizomba fecskendezett botox nemcsak javította a karizmok állapotát, de megváltoztatta a mozgásért, memóriáért, tanulásért és gondolkodásért felelős agykéreg elektromos aktivitását is.
"A botulinum toxint számos izom- és idegrendszeri rendellenesség kezelésére alkalmazzák és a mostani adatok alapján úgy tűnik, a szer jótékony hatását annak köszönheti, hogy elektromos és funkcionális változásokat hoz létre az agyban" - nyilatkozta Dr. William Huynh, a NeuRA kutató neurológusa. "Lehetséges, hogy a botox azért van ilyen hatással az agyműködésre, mert a toxin közvetlenül a központi idegrendszerbe kerül, vagy pedig azért, mert a botoxszal kezelt izmok más jelzéseket küldenek az agynak."
"Bárhogy is legyen, annyi bizonyos, hogy a botox-kezelés azon kívül, hogy enyhíti az izommerevséget és megszünteti a görcsöket, normalizálja az agy elektromos aktivitását is, különösen az agyvérzés által nem károsított agyféltekén" - vélekedett Huynh. "Az ép agyfélteke működésének helyreállítása azért is fontos, mert úgy gondoljuk, a görcsös és merev izmok által az agynak küldött impulzusok ronthatják a betegek hosszútávú felépülési esélyeit."
A kutatás részletes leírása a Muscle and Nerve című tudományos szaklapban olvasható.