A Kaliforniai Egyetem kutatóinak korábbi tanulmánya szerint már az jelentős egészségügyi kockázattal jár, ha passzív dohányosként cigarettafüstnek tesszük ki magunkat. A tudósok azt elemezték, miként reagál a szervezetünk, ha dohányfüstöt lélegezünk be mások ruhájáról, hajáról, vagy akár egy dohányzó autójában ülve.
A kutatás során a tudósok egereken végeztek kísérleteket. Az állatokat olyan dohányfüst-szennyezésnek tették ki, amilyet a legtöbb ember a mindennapok során megtapasztal nem dohányzóként is. Dohányfüst hatására már egy hónapon belül változást észleltek az egerek májában, agysejtjeiben.
"Az állatkísérletek megmutatták, hogy már az is májkárosodást okozhat, ha egy hónapon keresztül passzív dohányfüstnek teszik ki őket. Ha két hónapon keresztül lélegezték be a füstöt, akkor ez pedig további sejtkárosodást okozott. Ha az egereket még hosszabb ideig tették ki a dohányfüstnek, akkor szervezetükben inzulinrezisztencia alakult ki. A dohányfüst a passzív dohányzás esetében csendes gyilkos. A káros anyagok a légzés során és a bőrünkön keresztül bejutnak a szervezetünkbe. És bár kutatásunkat nem embereken végeztük, az embereknek tisztában kell lenniük azzal, hogy dohányzó embertársaik otthonai, autói vagy akár azok a szállodai szobák, ahol korábban megszálltak, nagy valószínűséggel szennyezettek" - nyilatkozta Manuela Martins-Green, a tanulmány vezető szerzője.
A kutatók hangsúlyozták, hogy a dohányfüstben a káros anyagok úgy is be tudnak ivódni a bútorokba vagy akár a ruházatba, hogy éveken át szennyezettek legyenek.
Forrás: Daily Mail