Egy japán kutatás szerint a fogak elvesztése évekkel később megnövelheti a stroke kockázatát, aminek a fogínybetegség lehet az oka. A kutatók számításai szerint azokban, akik kevesebb, mint 24 saját foggal rendelkeznek, 60 százalékkal nagyobb valószínűséggel szenvednek el stroke-ot.
A stroke-ot, vagyis az agyvérzést az agy vérellátásának zavara idézi elő. Leggyakoribb típusa az ischaemiás stroke, ami akkor következik be, amikor az agyat oxigénnel és tápanyagokkal ellátó vérerek valamelyike elzáródik. Vérzéses stroke akkor következik be, amikor egy ér elreped, és vérzés alakul ki az agyban. A stroke mindkét típusa esetén az agy érintett területén lévő idegsejtek az oxigénhiány miatt perceken belül elhalhatnak, ami a testműködések zavaraihoz vezethet.
Az új kutatásban a Hirosimai Egyetem kutatói 358 beteg fogászati állapotát vizsgálták, és kimutatták, hogy az 50-es és 60-as éveikben lévő stroke betegeknek jelentősen kevesebb foguk maradt, mint az ugyanebbe a korosztályba tartozó, de más betegségekkel kezelt pácienseknek. Az 50-es éveikben járó stroke betegek megmaradt fogainak száma az általános népesség ugyanebbe a korosztályba tartozó tagjaihoz képest is jelentősen alacsonyabb volt. A kutatást vezető Dr. Mitsuyoshi Yoshida szerint az eredmények arra utalnak, hogy a fogvesztés összefüggésben állhat mind az ischaemiás, mind a vérzéses stroke kialakulásával.
Az ínybetegség 40 éves kor felett a fogvesztés egyik legfőbb kór oka. A szájüreg hemzseg a baktériumoktól, amelyek hozzájárulnak a fogakra rakódó ragacsos, színtelen plakk képződéséhez. A fogmosás és a fogselyem használata segít a plakk eltávolításában.
Dr. Sharlin Ahmed, a Stroke Szövetség kutatója így nyilatkozott: "Úgy véljük, hogy a szájüreg baktériumai hozzájárulhatnak a plakk-lerakódáshoz és az artériák összeszűküléséhez, ami stroke kialakulását eredményezheti. A szájüreg baktériumai a zsíros lerakódásokhoz is kötődhetnek az artériákban, ami vérrögképződéshez, majd stroke-hoz vezethet."