Egy friss kutatás szerint az átlagos termosztát 23 fokra van állítva egy lakásban, minden huszadik ember pedig egészen trópusi időjáráshoz, 30 fokhoz hangolja lakását. De mégis milyen hatásai vannak ennek?
Kiszáradt ajkak
Sajgó kezek
Sose tegyük kezünket a radiátorra, hogy így melegítsük fel. Nem jó ugyanis, ha túl gyorsan melegszenek fel a végtagjaink: a véredények nem képesek kezelni a megnövekedett véráramot, ez pedig átterjedhet a környező szövetekbe, így kezünk megdagadhat, fájhat és viszkethet. A kezünkön lévő bőr ugyan vastagabb, mint a testünk többi részét fedő réteg, de mindig ki van téve a környezetnek. Próbáljunk ez ellen glicerintartalmú kézkrémeket használni.
Ráncos arc
A magas hőmérséklet és az alacsony páratartalom kombinációja az arcbőrnek sem kedvez. Minél magasabb a hőmérséklet, annál szárazabb lesz a bőrünk, a minket irritáló anyagok könnyebben behatolhatnak szervezetünkbe, a víz pedig könnyen távozhat. Az átlagnál erősebb hidratálóval dolgozzunk ilyenkor és az irritáló hatású készítményeket kerüljük a tavaszi időszak kezdetéig: a szalicilsavas vagy glikolsavas, illetve a retinotartalmú készítmények a nyerők.
Viszkető szemek
A szigetországban például a népesség 20 százaléka szenved téli szemszárazságtól, amelynek többek között a fűtés is oka: ez pedig még jobban sújtja azokat, akik kontaktlencsét hordanak. Tanácsos ilyenkor szemcseppeket alkalmazni, hogy csökkentsük a viszkető, égető érzést, ugyanakkor kerüljük el azokat, amelyek a szemvörösséget csökkentenék, ezek ugyanis erősebb irritációt okoznak. Tanácsos amúgy a lakás páratartalmát emelni, akár úgy is, hogy vízzel teli tálcákat helyezünk a radiátorokra.
Most kiderült, hogy nem feltétlenül tesz jót testünknek a központi fűtés
Fénytelen haj
Nem meglepő hír télen a száraz , fénytelen haj, hiszen higroszkópikus szerkezetről beszélünk: a körülötte lévő környezetre reagálva vesz fel vagy ad le nedvességet. A hajunk számára a központi fűtéses téli lakás egy száraz sivatag. A téli időszakban pont emiatt kifejezetten fontos a hajápolás: az olajosabb tartalmú hajápolók jobban befedik hajszálainkat és jobban megakadályozzák azt, hogy nedvességet veszítsünk hajunkon keresztül is.
Sérült körmök
A központi fűtés körmeinkre is hatással van. A körmeink körül lévő bőr kiszárad, bereped, és a szemnek nem éppen tetsző kutikulákat, fertőzéseket eredményezhet. De a törékenyebb körmök még törékenyebbé válhatnak - használjunk bőrpuhító, kutikulára ajánlott olajat.
Száraz bőr
Nem csupán az arcunk, testünk is jelentős nedvességet veszíthet a központi fűtés miatt. Elengedhetetlen a bőrápoló krémek használata - testünkre a sűrűbb krém javasolt. A tusoláshoz használt bőrszárító gélt, szappant, valamint az erősebb illatanyagokat tartalmazó kozmetikumokat kerüljük el.