Az Experimental Psychology című folyóiratban megjelent azt mutatja, hogy a magas zsírtartalmú étrend, vagy egészségtelen ételek a vércukorszint olyan növekedéséhez vezetnek, amelyhez hasonló a 2. típusú cukorbetegségnél fordul elő. (A 2-es típusú diabétesz körülbelül 90-95 százalékát teszi ki a cukorbeteg eseteknek.)
A kialakulására akkor jönnek létre a feltételek, ha a szervezet nem tudja hatékonyan felhasználni az inzulin hormont, amely a vércukorszintet szabályozza. Ez a cukor, vagy a glükóz felhalmozódásához vezet a vérben. Hatékony kezelés nélkül a vércukorszint emelkedés diabéteszes vesebetegséghez vezethet, amelyben a szervek már nem képesek eltávolítani salakanyagokat a szervezetből. Ez azért van, mert a vesék túl keményen dolgoznak, hogy megpróbálja eltávolítani a felesleges cukrot a vérből.
A mostani tanulmány vezető szerzője, Dr. Havovi Chichger, a brit Ruskin University kutatója és kollégái azt állítják, hogy a túl sok gyorséttermi étel (junk food) fogyasztása vagy egy nagy zsírtartalmú étrend ugyanilyen helyzetet állít elő.
Ahhoz, hogy elérjék ezt a hatást Dr. Chichger és csapata patkányokat tápláltak magas zsírtartalmú élelmiszerrel – amelyben 60 százalék zsír volt – 5 héten át, vagy 8 héten keresztül olyan egészségtelen ételekkel, mint a sajt, a csokoládé és a mályvacukor.
Ezután összehasonlították ezeket a hatásokat olyan patkányok eredményeivel, amelyek 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenvedtek.
A csoport megállapította, hogy a 2-es típusú diabéteszben szenvedő a patkányokban magas a GLUT és SGLT glükóz transzporterek (amelyek a glükóz újrafelszívódásáért felelősek) és szabályozó fehérjéik szintje.
Glükóz reabszorpció arra a folyamatra utal, amellyel a vesék szűrik glükózt és visszaküldik a véráramba. Ha felesleges glükóz van a vérben, akkor ez a folyamat hatástalan lehet.
Érdekes, hogy a kutatók azt találták, hogy a magas zsírtartalmú étrenden vagy egészségtelen ételeken tartott patkányokban is hasonló mértékben emelkedett a GLUT és SGLT receptorok száma, mint a 2-es típusú cukorbeteg egyedekben.
A csapat szerint ez azt mutatja, hogy a vesekárosodás veszélye ugyanolyan magas azok számára, akik egészségtelenül étkeznek, mint a 2. típusú cukorbetegeknél. Dr. Chichger úgy gondolja, hogy az eredményeik megnyitják az utat a vércukorszintet csökkentő új stratégiák felé. Az új kezelések során ugyanis blokkolhatják a glükóztranszportereket a vesékben, ami csökkentheti a vér cukorszintjét. Továbbá annak megértése, hogy a helyes étkezés megvédheti a veséket a károsodástól további lehetőségeket tartogat a betegség megelőzésében.
Forrás: MNT