Az ultrahang segítségével a belső szervek állapotáról kaphatunk képet. Fájdalommentes és gyors eszköz az epehólyag, vese és hasnyálmirigy panaszok kivizsgálására is.
Az ultrahang készülék magas frekvenciájú, az emberi fül számára nem érzékelhető hanghullámokat bocsát ki, melyeket a vizsgáló fej segítségével továbbíthatunk a testszövetek felé. Az innen kapott információk a jelátalakítón haladnak át, míg végül a monitoron kirajzolódik az éppen vizsgált szerv alakja - foglalja össze röviden az ultrahang működésének lényegét dr. Szabó Andrea radiológus, az Ultrahang Központ főorvosa.
Az ultrahang segítségével meghatározhatjuk az adott szerv méretét, felfedezhetjük az eltéréseket, göböket, megnagyobbodást, a gyulladásra utaló jeleket.
A röntgen vizsgálattal szemben a hasi ultrahang semmilyen mellékhatással nem jár itt nem éri sugárzás a testet, ezért alkalmazható például várandósoknál is, a magzat fejlődésének nyomon követésére.
Ehetünk, ihatunk-e előtte?
Ha hasnyálmirigyünket vagy eperendszerünket fogják vizsgálni, általában azt kérik, hogy csak könnyű, zsírszegény vacsorát fogyasszunk, és az eljárás kezdete előtt 4, 8 vagy 12 órával ne együnk vagy igyunk semmit. Hogy pontosan mennyivel, arról kezelőorvost előre kérdezzük meg, mert sok mindentől függhet. Ha rendszeresen szedünk valamilyen gyógyszert, általában nem jelent problémát, ha egy korty vízzel bevesszük: elvileg a vizsgálatot nem befolyásolja.
Ha húgyhólyagunkat fogják vizsgálni, a vizsgálat előtt 1 órával meg kell innunk 4-6 pohár szénsavmentes vizet, hogy hólyagunk telt legyen, így ugyanis jobban látja a vizsgáló orvos az esetlegesen benne fellelhető képleteket. Orvosunk a húgyhólyagot célzó vizsgálat előtt is kérhet koplalást, ugyanis az evés után a belekben képződő gázok ronthatják a "látásviszonyokat".
Az aorta ultrahangozása előtt 8-12 órával sem szabad ennünk. Ha nem a reggeli, hanem az esti órákban megyünk a vizsgálatra, kérdezzük meg előre, pontosan mikor ehetünk és ihatunk utoljára. Ha cukorbetegek vagyunk, kérdezzük meg a beutaló orvosunkat, hogy a vizsgálat előtt bevegyük-e a gyógyszerünket, beadhatjuk-e az inzulinunkat, megehetjük-e a reggelinket.
A vizsgálat fekvő testhelyzetben történik, a hasi részt szabaddá kell tenni, így érdemes erre készülni, amikor reggel felöltözünk. A vizsgálandó részre zselészerű anyagot ken fel a kezelőorvos, és az általa mozgatott vizsgáló fej segítségével alkot képet a számítógép. A látottakról az orvos a vizsgálat közben, vagy annak elvégzése után ad részletes szó- és írásbeli tájékoztatást.