A jelenség oka, hogy miközben szervezetünk a létfontosságú szervek melegítésére törekszik, a perifériás testrészek vérellátása csökken. Dr. John Brill belgyógyász a Daily Mailnek nyilatkozva olyan egyszerű tippeket adott, amelyekkel könnyen melegen tarthatjuk fázó végtagjainkat.
Viseljünk bő, laza ruhákat!
Brill szerint az egyik legfontosabb, hogy hideg időben kezeinket és lábainkat mindig próbáljuk melegen tartani. Az ötujjas kesztyű helyett például érdemes egyujjast választani. Az egyujjas kesztyűk lazább kialakítása lehetővé teszi, hogy a benne rekedt levegő felmelegedjen, amely aztán ráadásul hőszigetel is.
Ugyanezen elv alapján a túl szűk zoknik helyett érdemes tömöttebb, vastagabb gyapjúzoknikat választani, ruházatban pedig minél rétegesebben öltözködni.
Együnk fűszeres ételeket!
Bizonyos fűszerek javíthatják a vérkeringésünket, fogyasztásuk hatására ugyanis ereink kitágulnak, a véráramlás pedig felgyorsul. Ezáltal pedig "melegítő" hatásuk is van. A csípős paprikában nagy mennyiségben található A- és C-vitamin ráadásul segít az artériák és vénák falainak megerősítésében, így könnyebben elkerülhetjük a rossz vérkeringés okozta zsibbadást.
Mondjunk le a dohányzásról, kávéról és alkoholról!
A nikotin és a koffein is a véredények összehúzódását okozza, ami megnehezíti a vér áramlását a hideg végtagokba. Az alkoholnak pedig - a tévhitekkel ellentétben - Dr. Brilll szerint nincs melegítő hatása.
"Tény, hogy az alkohol azt az érzetet kelti, mintha melegünk lenne, ez viszont nagyon veszélyes is lehet. Szervezetünk ugyanis nem melegszik fel tőle, csak nem érezzük annyira, menyire fázunk" - magyarázta a szakértő.
Igyunk elegendő folyadékot!
A megfelelő hidratáltság elengedhetetlen az egészséges keringés fenntartásához és a testhőmérséklet szabályozásához. A nyári hónapokkal ellentétben télen sokkal kevésbé vesszük észre, ha kiszáradtunk, és nem is érezzük magunkat annyira szomjasnak, mint a hőségben. Éppen ezért fokozottan kell figyelnünk a folyadékpótlásra, ehhez pedig érdemes meleg italokat választani.
Mozogjunk!
"Bármilyen mozgás megnöveli a véráramlást, tehát már az is sokat jelenthet, ha sétálunk egy kicsit a lakásban, miután bejöttünk a hidegről" - tanácsolja dr. Brill. Azt is hozzátette, hogy a fitt embereknek általánosságban jobb a vérkeringésük, a hidegérzet azonban nem feltétlenül függ össze a fittség szintjével.
A hideg végtagok bajt is jelezhetnek
Fontos figyelni rá, hogy ha a hideg kezek és lábak más tünetekkel is társulnak, például a bőr elszíneződésével (kifehéredésével vagy elkékülésével), érzéketlenséggel, bizsergéssel, a bőr megkeményedésével vagy húzódásával, esetleg sebek, hólyagok megjelenésével, akkor ez komolyabb betegség jele is lehet. Ebben az esetben érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni.
Forrás: Daily Mail