A gyógyszer szedésének korai szakaszában előfordulhatnak pajzsmirigy-túlműködésre jellemző panaszok, mivel a szerv hozzászokott a csökkent működéshez. Mindazonáltal a tünetek csupán pár napig, legfeljebb egy hétig tartanak, majd fokozatosan megszűnnek, ahogy a szervezet hozzászokik a hormon extra beviteléhez - mutatott rá dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.
Bizonyos esetekben a gyógyszeres kezelés hosszú ideig gond nélkül beválik, egy ponttól viszont kellemetlen tünetek lépnek fel. Ezek ugyancsak túlműködésre utaló panaszok, de már nemcsak látszólag, hanem ténylegesen is kialakult a pajzsmirigy-túlműködés. Ilyenkor túlkezelésről beszélünk, ami általában dóziscsökkentéssel orvosolható, az értékek pedig így újra a normál tartományba kerülnek. Mivel a betegséget viszonylag könnyű túlkezelni, fontos, hogy a beteg rendszeresen ellenőriztesse TSH, T4 és T3 értékeit , hogy még idejében, a kellemetlen tünetek megjelenése előtt módosítani lehessen a terápián.
Túladagolásra utaló tünetek:
- szívdobogásérzés
- szívritmuszavarok, főként szapora szívverés (tachycardia)
- mellkasi szorítófájdalom(angina pectoris)
- izomgyengeség és izomgörcsök
- melegségérzet, fokozott izzadás
- remegés (tremor)
- nyughatatlanságérzet, álmatlanság
- hasmenés, testsúlycsökkenés
- fejfájás
- menstruációs zavarok
A szakértő szerint a felsorolt panaszok akkor is előfordulhatnak, ha túl gyors dózisemelés történt - ilyenkor hasznos lehet lassabb ütemben növelni a hormonpótlás mértékét. Érdemes továbbá megemlíteni, hogy olykor a fellépő tünetek gyógyszerkölcsönhatás miatt alakulnak ki. Ezért fontos tájékoztatni a kezelőorvost, ha a beteg valamilyen más készítményt is alkalmaz a hormonpótlás mellett, ugyanis bizonyos szerek befolyással lehetnek a felszívódásra. E téren számos készítmény felmerülhet, így például fogamzásgátlók, vérnyomás-csökkentők, antidepresszánsok, vaskészítmények, savlekötők, gyulladáscsökkentők.