A kalciumhiány sajnos meglehetősen gyakori az egész világon, különösen az idősebbek, főként a hölgyek lehetnek érintettek. A kalciumhiány kialakulásában számos tényező szerepet játszhat, például a nem megfelelő étrend, a hormonális változások, vagy a D-vitamin alacsony szintje.
Bár a különböző izomfájdalmakat és izomgörcsöket a legtöbbször a magnéziumhiánnyal hozzuk összefüggésbe, könnyen előfordulhat, hogy ennek a jelenségnek a hátterében valójában kalciumhiány áll - ez a két mikrotápanyag ugyanis nagyon szorosan összetartozik, és az egyik megléte a másik megfelelő felszívódásához is szükséges. A kalcium hiánya az idegvégződések túlérzékenységével, ezen keresztül pedig görcsös fájdalmakkal, izomrángással, zsibbadással vagy bizsergő érzéssel járhat együtt.
A kalciumra az immunrendszerünknek is szüksége van, így annak hiánya az immunrendszer gyengülését okozza. Emiatt nemcsak könnyebben kapunk el fertőző betegségeket, de nehezebben is gyógyulunk ki ezekből. A kalcium a szervezet megfelelő pH-értékéért is felelős, ha ez megváltozik, akkor bizonyos baktériumok és gombák könnyebben szaporodhatnak el a szervezetünkben.
A kálciumhiány eredménye lehet a csonttörés is Több kutatás is foglalkozott már azzal, milyen összefüggések lehetnek a testsúly és a kalciumbevitel között. Megállapították , hogy a kalciumnak fontos szerepe van az anyagcserében, illetve az energia-felhasználásban, és a kalciumhiány gyakran a testsúly növekedésével, illetve a fogyásra való képtelenséggel jár együtt.
A kalcium természetes "nyugtató", emellett a melatonin nevű hormon előállításban is nagy szerepe van. A melatoninnak köszönhetően tudunk elaludni, ez a vegyület szabályozza a szervezetünk természetes cirkadián ritmusát is, vagyis azt, hogy mikor vagyunk éberek és mikor álmosak. Ha nem megfelelő a melatonin szintje, akkor könnyendén alvászavarok alakulhatnak ki. A melatonin termelődéséhez pedig kalcium szükséges. Vagyis, ha gyakran töltjük félálomban az éjszakát vagy nem tudunk elaludni, esetleg gyakrabban felébredünk, az a szervezet kalciumhiányos állapotát is jelezheti.
Mit együnk?
A kalciumhiány ellen a legegyszerűbben úgy védekezhetünk, hogy több, kalciumban gazdag ételt fogyasztunk. Ezek között találhatjuk a tejtermékeket, a sajtokat, a sötétzöld leveles zöldségeket, a gabonaféléket, a citrusgyümölcsöket. Kalciumtartalmú étrend-kiegészítőt is szedhetünk. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a kalcium más mikrotápanyagokkal is nagyon szoros kapcsolatban van, tehát pusztán a kalcium pótlása nem feltétlenül oldja meg a problémáinkat. A magnézium-, illetve a D-vitmain-bevitelre is ügyelnünk kell!