A köhögés az egyik leggyakoribb tünet, amely számos betegségre utalhat. Bárkinél előfordulhat, és nagyon változatosan jelentkezik. Általában légúti eredetű problémára utal, de emésztési, kardiológiai vagy pszichés gondok is állhatnak a hátterében. Ahhoz, hogy a köhögést kiváltó okot megtaláljuk, érdemes alapos vizsgálatnak alávetni magunkat.
Az akut köhögés okai
A köhögés akut és krónikus formában is jelentkezhet. Az akut köhögés kevesebb, mint 3 hétig tart, míg a krónikus változat legalább 8 hétig elhúzódik.
Akut köhögést általában légzőszervi panaszok okoznak. Ez lehet torokgyulladás , gégegyulladás, tüdőgyulladás, légcsőgyulladás, hörgőgyulladás. Ezeket általában vírus vagy baktérium okozza.
Ebbe a csoportba tartozik az influenza és a megfázás közben jelentkező köhögés is. Ilyenkor általában hurutos köhögéssel van dolgunk, azaz a felgyülemlett váladék köpetürítéssel távozik a szervezetünkből. A hurutos köhögést a légutakban lerakódott, felgyülemlett nyák feloldásával lehet megszüntetni. A köptetők remek célt szolgálnak erre a feladatra.
A krónikus köhögés okai
A krónikus köhögés hátterében már sokkal komolyabb problémák is meghúzódhatnak. Erről a változatról akkor beszélünk, ha a tünet már legalább 8 hétig tart.
A krónikus köhögés okozója lehet allergia vagy asztma: ezek gyakori okai a tartós, szűnni nem akaró köhögésnek. Az asztmás köhögés általában reggel és este a legerősebb, ilyenkor rohamokban jelentkezik. A légúti allergiák a környezet függvényében jelentkeznek, nyáron a pollenek, télen a penész a leggyakoribb kiváltó ok.
A krónikus obstruktív tüdőbetegség, azaz a COPD is okozhat állandó köhögést. Ez voltaképp visszafordíthatatlan, fokozatosan súlyosbodó betegség, amely komoly gyulladással jár. Két tünetcsoport, az idült hörghurut és a tüdőtágulás egyidejű megjelenésével jár együtt. Legfőbb tünete az egyre súlyosbodó köhögés, amely mellé nehézlégzés és köpetürítés is társul.
A reflux okozta gyomorsavas visszacsorgás is okozhat krónikus köhögést. A reflux lényege, hogy a gyomorsav visszacsorog a nyelőcsőbe, mivel a gyomorszáj nem záródik megfelelően. Ez a betegség súlyos következményekkel is járhat, így ha a köhögés mellé szívtájéki szúró érzés, állandó gyomorégés is társul, forduljunk orvoshoz!
A hörghurut is okozhat krónikus köhögést. A hörgők heveny gyulladása köhögés mellett láz, torok- és mellkasi fájdalommal is járhat. Heveny és idült formája is ismeretes, előbbi kezelés nélkül is gyógyul.
Előfordul, hogy a köhögés mögött nem húzódik szervi ok, azaz a tünet pszichés eredetű . Ez elsősorban gyerekeknél alakulhat ki, de felnőttek esetében is előfordulhat az úgynevezett ideges köhögés. Ez esetben a felismerés nagyon fontos, hiszen ha sokáig nem törődünk a tünettel számos vizsgálatot és a felesleges gyógyszerszedést is elkerülhetjük.
A köhögés jellege árulkodó
Mielőtt orvoshoz fordulunk, érdemes tisztázni, hogy pontosan milyen jellegű a köhögésünk. Jár-e köpetürítéssel, vagy száraz köhögésről van szó? Változik-e a köhögés jellege? Befolyásolja-e bármi a köhögést (napszak, környezet)? Fáj-e, amikor köhögünk? Mióta tart a köhögés?
Az orvos is fel fogja tenni ezeket a kérdéseket, így érdemes felkészülten érkezni a rendelőbe.