Azoknál a nőknél, akiknél korán jelentkezik a menopauza, kétszer nagyobb a kardiovaszkuláris problémák, a szívroham és a szélütés kockázata - állapították meg tanulmányukban amerikai kutatók.
A vizsgálatban a 46 éves életkor előtt jelentkező menopauza számított korainak, akár természetes oka volt, akár a petefészkek műtéti eltávolításának következtében lépett fel.
Mint Melissa Wellons kutatásvezető, az Alabamai Egyetem munkatársa hangsúlyozta, a nőknek fontos tudniuk, hogy a korai menopauza a szív- és érrendszeri betegségek potenciális kockázati tényezője. Ezeknek a nőknek ezért még inkább oda kell figyelniük arra, hogy az elkerülhető kockázati tényezőkön változtassanak, csökkentsék magas koleszterinszintjüket, vérnyomásukat, mozogjanak többet, és étkezzenek egészségesen.
Az amerikai Endokrin Társaság San Diegó-i éves konferenciáján ismertetett felmérésbe több etnikum tagjait vonták be. A 2500 feletti résztvevő 40 százaléka volt fehér, 25 százaléka fekete, 22 százaléka spanyol ajkú és 13 százaléka kínai-amerikai.
A tanulmány 2000 júliusában kezdődött, ekkor a nők 45 és 84 év között voltak. A vizsgálatban szereplő nők mintegy 28 százaléka számolt be korai, 46 éves kor előtt bekövetkezett menopauzáról, közülük 446 nőnél természetes módon jelentkezett a klimax, 247-en pedig petefészek-eltávolító műtéten estek át. Azokat a nőket, akiknél a változás még folyamatban volt, a nem korai menopauza csoportjába sorolták.
A követés ideje alatt 55 éves kora előtt nem szenvedett el senki súlyos szív- és érrendszeri eseményt. Ezt a kort követően azonban azok, akiknél korai menopauza jelentkezett, lényegesen nagyobb valószínűséggel estek át súlyos kardiovaszkuláris eseményen.
Mint Wellons kiemelte, tanulmányuk megfigyelésen alapul, ok-okozati összefüggést nem jelent, nem következik belőle, hogy a korai menopauza okozza a későbbi szívérrendszeri eseményeket, a fennálló kockázatnövekedésnek azonban megfelelő jelzője a korai menopauza.
Animáció: HáziPatika.com