Több száz beteg két éven át tartó vizsgálatával készült az az áttörést jelentő vizsgálat, amely szerint a krónikusfáradtság-szindróma (CFS) kezelhető a napi fizikai terhelés fokozatos növelésével, illetve a mentális beállítódás megváltoztatásával. Akik ezekben a terápiákban részesültek, jobban tudtak funkcionálni a mindennapi életben. A CFS igen titokzatos betegség; Nagy-Britanniában körülbelül 250 ezer embert érint.
A betegek állandóan nagyon fáradtnak, kimerültnek érzik magukat, fájnak az ízületeik, fejfájásuk és memóriazavaraik vannak. Az orvosok mind a mai napig nem tudják a betegség okait, így a gyógymódja sem ismert. A mostani kutatásból azonban az derült ki, hogy a napi fizikai terhelés fokozatos növelésével (GET; graded exercise therapy) és kognitív viselkedés-terápiával (CBT; cognitive behavioural therapy) a betegség tünetei jelentősen javulnak. Az eredmény azért is jelentős, mert a betegek mindeddig annak a tudatában kerülték a terhelést, hogy az ront az állapotukon.
A CFS-t először a 19. században írták le, akkor neuraszténiának nevezték; azóta is többféle névvel illetik. A betegség feltételezett okai között szerepelnek különböző fertőzések, bélbaktériumok, az Epstein-Barr-vírus , a stressz, a depresszió, immunproblémák, trauma, toxinok és az allergia.
Aki krónikus fáradtságban szenved az ágyat sem szívesen hagyja el A mostani vizsgálatban 481 beteg vett részt; őket két éven át követték az alkalmazott gyógymód hatásait. Azt találták, hogy a gyógyszeres kezelések, illetve az a terápia, amelyben elfogadtatják a beteggel az állapotát, hosszú távon nem volt hatásos. Ugyanakkor, abban az esetben, ha fokozatosan növelték a terhelést és közben a beteg gondolkodását megpróbálták pozitívra hangolni, a kezelés eredményesnek bizonyult. A szakértők szerint ezt a módszert bármelyik CFS-es beteg kipróbálhatja, anélkül, hogy kockáztatná azt, hogy romlani kezd az állapota.
A krónikus fáradtság szindróma tünetei
Főbb tünetek: a maradandó fizikai és mentális fáradtság , kimerültség, amely akadályozza a napi tevékenységek végzését. A tünetek alvásra vagy pihenésre sem javulnak, nem szűnnek meg. A CFS-es betegek nem hétköznapi fáradtságot élnek át, hanem olyat, ami ellen nem tudnak semmit tenni.
A betegség további tünetei:
- Izom- és ízületi fájdalom; erős fejfájás
- Gyenge rövid távú memória, rossz koncentrációs képesség, a gondolatok rendezése nehéz, és nehéz megtalálni a megfelelő szavakat
- Nyirokcsomók fájdalma
- Gyomorfájás, és az IBS-éhez hasonló emésztőrendszeri tünetek (felfújódás, székrekedés, hányinger, hasmenés)
- Torokfájás
- Alvászavarok: álmatlanság, azalvásnem pihentet
- Érzékenység vagy intolerancia az erős fénnyel, a hangokkal, az alkohollal és bizonyos ételekkel szemben
- Pszichés problémák: depresszió, ingerlékenység, pánikrohamok
Forrás: www.telegraph.co.uk