Van olyan, mellyel mindenki találkozik életében legalább egyszer, mások meglehetősen ritkák. Összegyűjtöttünk néhány gyakori szájproblémát.
Herpesz. A kellemetlen, viszkető, húzódó hólyagokat egy vírus okozza, mely folyamatosan a szervezetünkben lappang. Általában a stressz, a lázas betegség, a legyengült immunrendszer miatt jönnek ki a hólyagok. A legtöbbször helyileg ható, vény nélkül kapható készítmények használnak, de súlyosabb esetben szájon át szedhető antivirális gyógyszert is írhat fel a szakorvos.
Szájpenész. Elsősorban kisbabáknál gyakori fertőzés, de minden korban előfordulhat, legyengült immunrendszer következtében, antibiotikus kezelés után, bizonyos betegségek (például diabétesz) vagy gyógyszerek (belélegzett kortikoszteroidok) mellékhatásaként. A szájpenész tulajdonképpen a száj candidagombás fertőzése, tünetei a fehér foltok a nyelven, illetve a száj belső részén. A foltok nem jönnek le könnyen, de ledörzsölhetőek, a nyálkahártya alatt piros, gyakran vérzik. A szájpenész, ha nem kezelik, könnyen továbbterjedhet az emésztőrendszer további szakaszaira is. Diagnózisa, kezelése orvosi segítséget igényel.
A szájpenész, ha nem kezelik, könnyen továbbterjedhet az emésztőrendszer további szakaszaira is
Szőrös nyelv. A fekete "szőrszálak" a nyelven tulajdonképpen a nyelven lévő apró kinövések, melyeken megtapadnak a szájban egyébként is megtalálható baktériumok. Bár igen csúnya, tulajdonképpen nem fájdalmas és nem is okoz különösebb problémát. Oka lehet az antibiotikum-használat, a rossz szájhigiénia, a dohányzás, a túlzásba vitt kávé- vagy teafogyasztás és a száj szárazsága is. A nyelv rendszeres tisztítása, lekaparása általában elegendő a tünetek megszüntetéséhez.
Afta. Tulajdonképpen még nem tudjuk pontosan, mi okozza ezeket az apró, fájdalmas hólyagokat a száj nyálkahártyáján. A kiváltó okok között van a túlérzékenység, a fertőzések, a hormonális változások, a stressz, a vitaminhiány. Az aftás hólyagok a nyelven, az ínyen vagy a nyálkahártyán jelennek meg, és egy-két hét alatt általában maguktól elmúlnak. A makacs, gyakran visszatérő vagy nem múló aftával azonban érdemes orvoshoz fordulni, mert időnként daganatos betegség előjele is lehet.
Leukoplakia. A száj nyálkahártyáján jelentkező, nem ledörzsölhető fehér foltok, plakkok, melyek nem fájdalmasak, de érzékenyek lehetnek. Általában valamilyen irritáció (letört fog, rosszul behelyezett műfogsor) vagy dohányzás, alkoholfogyasztás miatt alakulnak ki. Amennyiben az irritációt okozó dolgot megszüntetjük, a plakkok is eltűnnek. Ritkább esetben műtéti úton távolítják el. A szájüregi daganatok többségét leukoplakia előzi meg.
Lichen planus. A nyelven és a száj nyálkahártyáján megjelenő, áttetsző, fehéres vagy fényes, piros foltok kiváltó oka ismeretlen, valószínűleg autoimmun betegség áll a háttérben. Nem fájdalmas, ritkán okoz további problémákat, ezért kezelni is csak akkor kell, ha fekélyessé válik. A lichen planus nemcsak a szájban, de a test más részén, például a fejbőrön vagy a körmökön is jelentkezhet.
Térképnyelv. A nyelven található, szürkés szegéllyel határolt minták a nyelv felszínén található papillák hámlási, illetve regenerálódási ciklusa miatt alakulnak ki. Jóindulatú, vándorló gyulladásról van szó, mely a nyelv mintázatának állandó átrendeződésével járnak együtt. Megjelenésében rizikófaktor lehet néhány betegség (például a pikkelysömör vagy a diabétesz), de a genetika is. Mivel ártalmatlan és gyorsan el is múlik, nem igényel sem gyógyszeres, sem orvosi beavatkozást.