Eddie Connor (40) egy Kelet-Londoni megállóban várta a buszt, amikor asztmás rohamai jelentkeztek. Mivel a legnagyobb forgalomban nagyobb a gázkibocsájtás, egyértelműen erre fogta betegségét - különösen a brit tömegközlekedésben széles körben elterjedt dízelbuszokat tette meg bűnbaknak. Az elmélet nem teljesen megalapozatlan, ugyanis a légszennyezéssel bejutó részecskék irritálják a tüdő állományát. Ezeket a járműveket azonban sokan tévesen környezetbarátabbnak vélik, mivel alacsony a kipufogógáz széndioxid-tartalma - ezzel szemben az újabb fejlesztésű benzineseknél még kedvezőbb ez a paraméter.
A légszennyezés azonban a szívinfarktus kockázatát is növeli - olvasható a BMJ oldalain . A Brit Szívalapítvány egy nemzetközi együttműködés keretein belül hétéves periódusban vizsgálta az összefüggést. Dr. Carl Shakespeare és munkatársai megállapították, hogy a szennyeződésben lévő anyagok serkenti a szervezet gyulladásos folyamatait, melyek rokonságban állnak azokkal a krónikus folyamatokkal, melyek szívrohamhoz vezetnek.
Mi a helyzet a légszennyezés és a diabétesz összefüggéseivel?
Dr. Gerry Rayman és munkatársai a cukorbetegséggel való összefüggést taglalták. 2-es típusú cukorbetegségben lecsökken a perifériás szövetek inzulinérzékenysége, így azok nem képesek felvenni a vérben lévő cukrot. A szervezet nagyobb mennyiségű inzulinnal válaszol, ami végül a termelés kimerüléséhez vezet. A kutatók tízéves periódusban vérmintákból igazolták, hogy a szennyezés miként fokozza a szóban forgó rezisztenciát.
És ami még a légszennyezés számlájára írható
A légszennyezésnek további előnytelen hatásai között megemlítendő:
- a koraszülés,
- a daganatos betegségek,
- és a szellemi hanyatlás is.
Például a tüdőn keresztül felszívódó méreganyagok a vizelettel ürülnek, azonban irritálják a nyálkahártyát, így fokozza a hólyagrák kockázatát. Azonban a központi idegrendszerben is lerakódhatnak, ami a degenerációs folyamatokat indítja be.
Nemrégiben a WHO munkatársai is egyértelmű összefüggésre hívták fel a figyelmet a daganatos betegségek és a légszennyezés vonatkozásában: Kurt Straif, a WHO ügynökségének munkatársa kijelentette, hogy a szabadtéri légszennyezés nem csak jelentős általános kockázatot jelent az egészségre nézve, hanem az egyik legfőbb környezeti kóroka is a rák eredetű halálozásoknak. Érdekesség, hogy a légszennyezésnek a nagy európai városokban való visszafogása közel két évvel növelhetné a helyiek várható élettartamát, 19 ezer halálesetet előzhetne meg évente, és 31,5 milliárd euró (8580 milliárd forint) megtakarításhoz vezethet az egészségügyi kiadások és a betegségek miatti munkaidő-kiesés csökkenése révén - derül ki egy európai uniós finanszírozású kutatásból. Erről bővebben itt olvashat.