Kétféle torokgyulladás létezik, a bakteriális és vírusos. A bakteriális fertőzések túlnyomó többségéért a Streptococcusok a felelősek. Akár baktérium, akár vírus támadja meg a szervezetet, azt többnyire átadott nyál cseppekkel érkezve teszi meg. Elég egy csók, tüsszentés, köhögés stb. A vírusok vagy a baktériumok megtapadnak a garatban, és szaporodásnak indulnak. Ez a folyamat kiváltja az immunválaszt , s a fehérvérsejtek megtámadják az idegen testeket. Ilyenkor alakul ki a gyulladás, amelynek helyén vörösség, duzzanat, fájdalom jelenik meg, s felszökhet a láz is.
Nehéz különbséget tenni a vírusos és bakteriális torokgyulladás között. A tünetek nagyon hasonlóak, így az orvosoknak esetenként több vizsgálatot is végezniük kell, mire a végső diagnózist kimondják. Például torokváladék teszttel ellenőrzik a streptococcus jelenlétét.
Fehér színű, szétterjedő lepedék
A fertőzések egyik időnként megjelenő kísérő tünete, hogy fehér színű lepedék képződik a garatban, sőt még azon is túlterjedve. A lepedékfoltok különállóan jönnek létre, de ahogy egyre nagyobbra nőnek végül összefüggő, egységes lepedékréteggé állnak össze. A torok ebben az állapotban kivörösödik, a nyirokcsomók pedig megduzzadnak. Majd szájszárazság, később pedig nyelési nehézség alakul ki. A gyulladás továbbterjedhet mélyen a torokban is, ami köhögésre ingerli a beteget, a gége gyulladása miatt pedig a hang rekedtté válik.
A tüneteket és a betegség terjedését a gyógyszerszedés mellett pár házi praktikával is enyhíteni lehet. Egy negyed teáskanál só és 8 dl meleg víz elegyítésével hatásos gargarizáló oldat készíthető. A torokfertőtlenítő cukorkák is segítenek viszonylag gyorsan enyhíteni a tüneteket, mert fájdalomcsillapítót is tartalmaznak. A meleg folyadékok (tea, húsleves) fogyasztása éppen olyan jó, mint a jeges nyalókák szopogatása. Az olyan italok (például a narancslé) fogyasztását a betegség idejére fel kell függeszteni, amelyek a magas savtartalmuk miatt csípik a gyulladt torkot. És sok pihenés, ágynyugalom is kell.
A betegség elmúlásáig az evőeszközök, tányérok és egyéb személyes tárgyak lehetőleg minél kevesebb ember kezén menjenek keresztül. A köhögés és tüsszentés során szerterepülő folyadékcseppek útját - minden alkalommal - zsebkendővel rekesszük el. A beteggel egy háztartásban élők rendszeresen mossanak kezet, vagy használjanak alkoholos kézfertőtlenítőt .
Forrás: WebMD