A harminc európai állam diabétesz ellátórendszerét feltérképező Európai Diabétesz Mutató szerint hazánk az ötödik legrosszabb helyen áll a cukorbaj és szövődményei által bekövetkezett halálesetek tekintetében. E riasztó adatok ellenére Magyarország összességében javított a néhány évvel ezelőtti felmérés eredményeihez képest: jelenleg a 17. a harminc ország rangsorában.
Ennek fényében különösen szomorú, hogy Magyarországon éppen ellenkező tendencia valósul meg: a cukorbetegséggel kapcsolatos halálesetek száma emelkedőben van. Igen rossz a helyzet a cukorbaj olyan kiváltó tényezői szempontjából is, mint az magas vérnyomás . Ugyanakkor korábbi besorolásunkhoz képest két helyet előre lépve, a középmezőnybe soroltan, a lehetséges ezer pontból 651-et elérve, Magyarországnak vannak igazán méltánylandó előrelépései is 2008-hoz képest. Ilyen a súlyozott iskolai testnevelés és a magas szénhidrát- és zsírtartalmú készítmények vásárlásának visszaszorítását célzó chipsadó bevezetése. Javuló és megőrzendő tendenciák tapasztalhatóak a cukorbeteg gondozás, valamint a diabétesz kezelésekhez, terápiákhoz való hozzáférés terén is.
Füzesi Brigitta, a Cukorbetegek Budapesti Egyesületének vezetője szerint ahhoz, hogy a mostani felmérésben elől végző svédeket utolérjük, és a közel 600 ezer ismert diabéteszes szövődménymentes, hosszú életet élhessen, nemzeti stratégiára volna szükség, és egy olyan nemzeti adatbázis kialakítására, amelyben a betegség előfordulásának és a kezelések eredményessége nyomon követhető.
A terápiás célkitűzések elérésben a vizsgált országokhoz képest rosszul teljesítettünk, s a lábamputációk száma az egyik legmagasabb Magyarországon. A betegség megelőzését segítő kampányok, rendszeres szűrések az alapellátásban, a kezelések fegyelmezett, tartós betartására való figyelemfelhívás is segít a stratégia eredményességében.