A májat is tönkreteszi a sok só

A túlzott sófogyasztást sok kutatás hozta már összefüggésbe a kardiovaszkuláris megbetegedésekkel, elsősorban a magas vérnyomással. Egy új tanulmány szerint azonban a túl sok só a májunkat is károsíthatja.

Bár a só káros hatásairól rengeteget olvashattunk, nem szabad elfelejteni, hogy szükségünk van erre a tápanyagra ahhoz, hogy a szerveztünk elektrolit-háztartása egyensúlyban legyen, és megőrizhessük az egészségünket. Ugyanakkor a túl sok só számos betegség kialakulásához hozzájárul, megnöveli például a magas vérnyomás és az ezzel összefüggő kardiovaszkuláris problémák rizikóját.

A szakemberek világszerte az egyik legnagyobb egészségügyi veszélynek a sófogyasztás megnövekedését tartják, a legtöbben (már a kisgyermekek is) a javasolt sómennyiség mintegy kétszeresét fogyasztják el naponta. (Magyarországon a férfiak több mint háromszorosát, a nők 2,5-szeresét.) A sóbevitelnél ráadásul viszonylag kis szerepet játszik a főzés közbeni sózás vagy az utánsózás, a legtöbb kész- és félkész ételben ugyanis rengeteg só van.

A túlzott sófogyasztás tönkreteszi a májat

A túlzott sófogyasztás tönkreteszi a májat

Egyszerű vitaminnal kezelhető a súlyos betegség? A Salk Intézet munkatársai felfedezték, hogy szintetikus D-vitamin (kalcipotriol) egérkísérletes modellben gátolta azokat a folyamatokat, melyek a máj kötőszövetes átalakulásához vezetnek. Kattintson! A legújabb kutatási eredmények szerint a túlzott sóbevitel nemcsak a vérnyomásra és az erekre van rossz hatással, de a májat is súlyosan károsíthatja: megváltozik a májsejtek alapja, megnő a pusztuló sejtek aránya, a sejtek osztódásának üteme pedig csökken. Ez pedig a májfibrózisnak nevezett súlyos betegséghez vezethet, ráadásul a kutatók szerint nemcsak a felnőttekben, hanem a fejlődő embriókban is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fibrózis tulajdonképpen egyfajta szövetburjánzás, ami elsősorban a kötőszövetet érinti. A fibrózis leginkább a hegek kialakulására emlékeztet. A fibrózis szinte bármely szervünknél előfordulhat, a májon kívül például a tüdőben, a szívben, az agyban, a bélrendszerben, az ízületekben, a bőrben és a péniszben is kialakulhat. A kínai Jinan University szakemberei szerint a jelenség hátterében az oxidatív stressz áll, vagyis az úgynevezett szabad gyökök károsíthatják a sejteket, és nemcsak súlyos betegségeket, de gyulladást is okozhatnak. Ugyanakkor a megfelelő étrend, elsősorban a C-vitamin (melyet az egyik legerősebb antioxidánsnak tartanak) segíthet "kijavítani" a túl sok só okozta károsodásokat, és megvédi a máj sejtjeit a károsodástól, illetve az idő előtti elhalástól.

A kutatás eredményeiről a Journal of Agricultural & Food Chemistry című szaklapban számoltak be .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.