A máj az anyagcsere legfontosabb szerve, emellett számos nélkülözhetetlen feladatot is ellát a szervezetben, ezért egészségének megőrzése nagyon fontos. Amennyiben különböző okok - alkohol, mérgek, májzsugor, daganatok, epeproblémák - miatt nem tudja ellátni a szervezetben betöltött szerepét, májelégtelenség alakul ki. Ez történhet gyorsan, akut módon, mely a teljesen egészséges stádiumból rövid idő leforgása alatt életveszélyes állapotot okoz, illetve történhet lassan, évek alatt, az ilyen alattomosan kialakuló megbetegedést krónikus májgyulladásnak nevezzük.
Hogyan kezelhető a betegség?
Eleinte ez bizonytalan hasi fájdalom, hányinger és hányás formájában jelentkezik, melyhez gyengeség, elesettség és szédülés társulhat. A máj munkájának hiánya miatt az anyagcseretermékek kórosan felhalmozódnak, ami a bőr sárgaságához, a vizelet sötétté válásához, valamint a széklet halványulásához vezet, emellett a beteg vérzékennyé válik. Testszerte, de főként a hasüregben (aszcitesz) vizenyők jelennek meg, életveszélyes vérzésekhez vezethető vénatágulatok is kialakulhatnak a hastájékon.
Az orvosi vizsgálat során a beteg részletes, a májelégtelenségre utaló tüneteinek kikérdezése után laborvizsgálatok (vér és vizelet) következnek, melyek általában már súlyosan károsodott májműködést mutatnak. A leleten erre utal a magas bilirubin - és az alacsony szérumfehérje (albumin) szint. Ezt követően hasi ultrahang, felső tápcsatornai tükrözés, valamint a májból illetve a hasűri folyadékból vett minta szövettana is történhet.
A kezelés nagyban függ a konkrét ok és a tünetek megjelenéstől, sürgősségét a gyors vagy lassú lefolyás határozza meg, de ugyanazon az elven alapulnak. Amennyiben a májelégtelenség mérgezés miatt alakult ki, az elsődleges feladat a kiváltó ok megszüntetése, valamint a májsejtkárosodást kivédő, májvédő hatású gyógyszerek adása szükséges. A májműködés elégtelensége véralvadási faktorok és fehérjék intravénás adásával átmenetileg pótolható, illetve epeproblémák esetén savkötő szerek adására is sor kerülhet. Idült betegség esetén a májzsugor szövődményeivel is számolni kell, ezek kezelése is elmaradhatatlan.
Súlyos májkárosodásban az egyedüli megoldás a májátültetés , ennek hiányában a beteg néhány héten belül meghal. Mindazonáltal, kevés a transzplantálható szerv, továbbá a májbetegek állapota ebben a stádiumban már olyan rossz, hogy nem teszi lehetővé az eredményes beavatkozást.
Kevésbé súlyos esetekben komoly étrendi változtatásokat kell a betegnek betartania, ami általában megszorításokkal jár, szabályozva van a fehérjefogyasztását, a nátriumbevitel, emellett nélkülözhetetlen a vitamin- és energiadús táplálkozás.
A májelégtelenség kezelés hiányában vagy tartósan romló betegség esetén végül halálhoz vezet, de akár kezelés mellett is visszafordíthatatlan maradhat. A májelégtelenség hatására ráadásul veseelégtelenség (hepatorenális szindróma) is kialakul, a kiválasztásért felelős szervek egy idő után felmondják a szolgálatot, ami szintén halálhoz vezet.