A májelégtelenség kezelésében a megfelelő étrend éppolyan fontos, mint a gyógyszeres kezelés és a májkárosodást kiváltó okok megszüntetése. Ehhez a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot kell a szervezet számára biztosítani. Az alkoholfogyasztás szigorúan tilos, hiszen tovább súlyosbítja a máj károsodását.
Ajánlott étkezés májelégtelenségkor
A májelégtelenségben szenvedő egyes beteg számára szigorított étrend van előírva, mely során nagyon fontos a fehérjefogyasztás szabályozása, ha ugyanis túl sok jut a szervezetbe, agyműködési zavart okozhat, ha pedig túl kevés, akkor súlyvesztést. Fontos, hogy a nátriumbevitelt alacsony szinten tartsuk, ezzel ugyanis megakadályozható az aszcitesz folyadék felgyülemlése a hasüregben.
A régi szigorú, úgynevezett "szervdiéták" helyett ma már májelégtelenség esetén is a könnyű, vegyes étrendet javasolják. Ez arra szolgál, hogy kivédje az olyan különféle kellemetlen tüneteket, mint például a nyomás- és teltségérzés, fájdalom, hányinger, puffadás és hasmenés. Fontos, hogy az ételintoleranciában szenvedő betegek mindenképpen kerüljék el azon ételek fogyasztását, amelyek a fenti tüneteket okozzák. Mivel a májelégtelenségben szenvedő betegek nagy része cukorbeteg is, esetükben a szénhidrátbevitelre különösen szükséges odafigyelni.
Alultápláltság esetén a szokásos étrend további előírásokat is tartalmazhat annak érdekében, hogy megszűnjön az izomtömeg csökkenése, a bőralatti zsírszövet megfogyatkozása, illetve a szöveti vizenyők megjelenése. Fontos tudni, hogy a májelégtelenségben szenvedő betegek testsúlya, sőt testtömegindexe (BMI) is megtévesztő lehet, ugyanis az izomtömeg és a bőralatti zsírszövet csökkenését elfedi a szöveti vizenyők felhalmozódása. Az alultápláltság valóságos fokát a test sejttömeg mérésével, az úgynevezett bioimpedancia vizsgálat (BIA) segítségével lehet pontosan megállapítani.
A májbetegségben szenvedő betegek immunrendszere általában legyengült, mivel maga a betegség és annak szövődményei miatt megemelkedett energiaszükségletük mellett a rossz étvágyból és/vagy hibás étrend miatt eleve nem megfelelő az energiabevitelük. A megfelelő étrend által biztosított pótlással megelőzhető többek között az izomzat energiaforrásként való felhasználása. Ráadásul, ha nem áll rendelkezésre kellő energia, és a szervezet a raktáraihoz nyúl, megemelkedik a szérum ammónia szint, mely elősegíti az idült májbetegséghez társuló, gyakran visszafordíthatatlan neuropszichiátriai eltérések széles spektrumát magába foglaló hepatikus encephalopathia kifejlődését.
Azon betegek számára, akik nem képesek rendesen táplálkozni, gyárilag készített folyékony tápszerek állnak rendelkezésre, melyeket szájon át vagy akár szondán keresztül is lehet adagolni. Ezek a szervezet összes szükséges és nélkülözhetetlen tápanyagát tartalmazzák, így kizárólagos forrásaként is alkalmazhatók. Mivel egy betegség és beteg sem egyforma, így a legtöbb esetben egyénileg kell meghatározni az alkalmazható diétát vagy tápszert.