A nők immunrendszere erősebb

A nők erősebb immunválaszra képesek, mint a férfiak, ám ennek árnyoldala, hogy magasabb náluk az autoimmun betegségek kialakulásának kockázata.

A férfiak bélflórája ugyanakkor szerepet játszhat az 1-es típusú cukorbetegség elleni védelemben - derül ki az című szakfolyóirat legutóbbi számában megjelent tanulmányból, amelynek alapján a mikrobák működése a nemi hormonoktól is függ.

"A nem szerepe régóta ismert a leggyakoribb autoimmun betegségek esetében, de az összefüggést mindeddig nem sikerült tisztázni. A mikrobák és a nemi hormonok kapcsolata, illetve ennek az immunrendszerre való hatása lényeges kutatási téma, hiszen új utakat tárhat fel az autoimmun folyamatok azonosításában, megelőzésében és kezelésében" - mondta a szerzőként közreműködő Alexander Chervonsky, a Chicagói Egyetem munkatársa.

Kutatások szerint nemcsak a nemnek, hanem bizonyos környezeti és nem hormonális tényezőknek is szerepük van az autoimmun betegségek kialakulásában. A kórokozómentes környezetben nevelkedett állatoknál nem jelentkezett az 1-es típusú cukorbetegség esetén megfigyelt nemi arány.

A nők immunrendszere erősebb?

Jelen tanulmányban Chervonsky és csapata rámutat, hogy a baktériumkolóniák a hím és nőstény egereknél a serdülőkor elérésekor különbözővé válnak, míg a nőstény és ivartalanított hím egyedeké inkább hasonlítanak. Ezek az eredmények arra engednek következtetni, hogy a nemi hormonok befolyásolják a baktériumkolóniák formálódását. Amikor a szakértők kórokozómentes környezetben nevelték az egereket, majd különböző baktériumoknak tették ki őket, rájöttek, hogy csak bizonyos mikrobák felelnek kifejezettek a hímek 1-es típusú cukorbetegség elleni védelméért.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Összességében tehát arról árulkodnak az eredmények, hogy a hormonok és a mikrobák együttműködésével valósul meg a hímek védettsége az autoimmun betegségekkel szemben. "Tanulmányunk hozzájárult a hormonok és a mikrobák interakciójának pontosabb megismeréséhez az immunrendszer működésének tekintetében, ami az első lényeges lépés az új kezelési lehetőségek megalkotásához" - tette hozzá Chervonsky.

A szervezet védekező mechanizmusai a sajáttól eltérő "idegen" anyagok, ún. antigének eltávolítására alakultak ki. Azokat az anyagokat, amelyek a szervezetben immunválaszt váltanak ki, antigéneknek nevezzük. Az antigének baktériumok, vírusok, egyéb mikroorganizmusok, fehérjék stb. lehetnek. Egészségesnek csak jól működő immunrendszerrel lehetünk! Normál immunválasz esetén a szervezet felismeri az idegen antigént, beindítja a védelmi mechanizmusokat, és végül elpusztítja azokat. Az immunrendszer nemcsak felismeri és elpusztítja a szervezet számára veszélyes betolakodót, emellett kialakul az antigénre specifikus memória is, amely lehetővé teszi ismételt találkozás esetén a válaszreakció gyors kifejlődését. Mindhárom szakaszban az antigénre specifikus és nem specifikus mechanizmusok együttesen vesznek részt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.