A nyelési nehézséget mi okozza?

Az emberek felének lehet nyelési nehézsége élete során legalább egyszer, a népesség néhány százalékának pedig mindennapos problémát okoz a nyelési nehézség. Milyen okai lehetnek ennek a betegségnek?

A nyelés meglehetősen összetett folyamat, melyben idegek és izmok sora vesz részt, és a szájtól a gyomorszájig húzódó területen lévő szervek mind érintettek benne. Bármilyen probléma, sérülés, betegség, mely ezeket a szerveket érinti, nyelési nehézséget okozhat.

Ezek csúszni fognak Több olyan megbetegedés, sőt, terápiás eljárás is van, amely nyelési nehézségeket okoz. Ilyenkor még jobban oda kell figyelni a beteg ételeinek kiválasztására, hogy az étkezés ne növelje a kellemetlenségeit és elegendő tápanyaghoz jusson. Ezek az ételek jól fognak csúszni - kattintson ide! A leghétköznapibb betegségektől (mint amilyen a torokgyulladás) súlyos, progresszív kórképekig sok minden okozhat nyelési nehézségeket. Többek között például a sérülések a szájban, a hangszálakon vagy a nyelőcsövön, a megfázás, az influenza, a torokgyulladás, a tüdőgyulladás, a torok-, a garat- vagy a szájüregi daganatok.

Ritkábban az idegrendszert érintő betegségek állnak a nyelési nehézségek hátterében, így a stroke, a traumás agysérülések, a Guillain-Barré szindróma, a gyermekbénulás, a miopátia, a Sjörgen-szindróma, a reumatoid gyulladások. A Parkinson-kór, a Huntington-betegség, a demencia is okozhat nyelési nehézségeket. Nehezítheti a nyelést a kemoterápia, a sugárterápia vagy bizonyos gyógyszerek is.

Minél idősebbek vagyunk, annál nehezebb lehet a nyelés. A szakemberek szerint ez valószínűleg a nyelésért felelős izmok gyengülése miatt alakulhat ki. Ahogy öregszünk, folyamatosan izmot veszítünk, és az izomvesztés a testünk minden területét érintheti.

Mikor jelent súlyos problémát a nyelési nehézség?

Erre meglehetősen egyszerű a válasz: tulajdonképpen mindig. Ha ugyanis nem tudunk nyelni, vagy csak nagyon nehézkesen megy ez, azzal megnő az alultápláltság, illetve a tüdőgyulladás kockázata is. Ha nem tudunk rendesen nyelni, az ételdarabkák könnyebben kerülnek a tüdő felső szakaszába a gyomor helyett, és ezek a darabkák könnyen fertőzéseket okozhatnak. Amennyiben legalább három napja fájdalmas vagy nehézkes a nyelés, és az állapotunkban nem következik be javulás ez idő alatt, mindenképpen keressük fel az orvosunkat! Akkor is kérjük ki szakorvos tanácsát, ha úgy érezzük, gyakran nyelünk félre.

pisztráng
A halszálka legendásan veszélyes, de csak ritkán okoz bajt. A nyelési nehézség tömegeket érint

Hogyan küzdhetünk a nyelési nehézségek ellen?

Természetesen az első és a legfontosabb feladatunk felderíteni és kezelni a nyelési nehézség hátterében meghúzódó okokat!

Énekeljünk többet!

Az éneklés nemcsak a hangulatunknak tesz jót, de a torok területén található izmokat (azokat, melyek a nyelésben is részt vesznek) is igen hatékonyan edzi.

Tegyünk a száj kiszáradása ellen!

A száj nyálkahártyájának kiszáradását számos dolog okozhatja, a következménye pedig a kellemetlen lehelleten kívül a nyelési nehézség is lehet. A száraz száj ellen védekezhetünk több folyadék bevitelével, magas víztartalmú zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával, az éjszakai párásítással is.

Egy 2008-as kutatás szerint ha az ételek megfelelő állagúak, könnyebben le tudjuk őket nyelni. Ezért rendkívül fontos a rágás! A pépesebb ételeket könnyebb lenyelni, a szakemberek pedig azt javasolják, hogy az italokat enyhén sűrítsük be, például méz hozzáadásával.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra