"Az emésztőrendszer részét képező nyelőcső feladata, hogy a megrágott táplálékot a szájból a gyomorba juttassa. A nyelés olyan aktív folyamat, amely akaratunktól függetlenül történik; a falatot az izom összehúzódása és tágulása továbbítja, ezért pont olyan perisztatikus a mozgása, mint a gyomornak és a beleknek" - nyilatkozta a nepszava.hu-nak Mikoly Krisztina reflux-terapeuta.
A lap azt írja, sokszor hátpanaszok utalhatnak a nyelőcső felmaródására, a fájdalom ugyanis kisugározhat a szegycsont mögötti szakaszra.
Ha a nyelőcső begyullad
A gyomorsav megváltoztathatja a nyelőcső vegyhatását, ezért a mirigyek lúgosító hatású védelmi nyákot termelnek. Baj akkor történik, mikor az alsó záróizom rosszul működik, és a sav visszaáramlása folyamatossá válik, ilyenkor ugyanis gyulladások alakulhatnak ki. Kezdetben csak a nyálkahártya lesz vörös, később fekélyek is képződhetnek, amelyek kezelés nélkül a mélyebb rétegeket, az izomzatot is elérhetik, és az egész falra kiterjedő hegesedést okozhatnak. Ez pedig nyelőcső-szűkülethez vezethet.
"A hasűri nyomás szintén befolyásolhatja a nyelőcső működését, valamin a nyelőcsőgyulladás mögött gyakran áll elhúzódó reflux és rekeszsérv betegség is" - tette hozzá Mikoly Kriszta.